Inżynier nie zawsze poszukiwany

Osoby z tytułem inżyniera to, obok informatyków, najbardziej poszukiwani specjaliści na rynku pracy. Jednak, tak jak wielu jest różnych specjalistów IT, tak inżynier inżynierowi nierówny.


W Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności* możemy znaleźć ponad 80 zawodów inżyniera, w tym (obok najbardziej popularnych inżynierów różnego rodzaju budownictwa) inżyniera awioniki, inżyniera klinicznego, inżyniera ogrodnictwa. W grupie tej znajduje się też coraz częściej poszukiwany przez pracodawców inżynier sprzedaży, który oprócz specjalistycznej wiedzy z danego obszaru powinien mieć umiejętności sprzedażowe. Warto wiedzieć, że tytuł inżyniera często posiadają też osoby pracujące w obszarze IT, na przykład zajmujące się sieciami komputerowymi.


Większość osób po studiach inżynierskich szuka jednak pracy w działach technologicznych, a jak wynika z danych portalu Pracuj.pl, od początku tego roku do końca lipca pracodawcy opublikowali ponad 31 tys. takich ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń dla osób z wykształceniem technicznym można było znaleźć w kategorii Inżynieria/Konstrukcje/Technologie; było ich w sumie ponad 20 tys. Ponad 7 tys. ofert opublikowano w kategorii Budownictwo/Geodezja, a nieco więcej niż 3 tys. w kategorii Nieruchomości. Najmniej poszukiwano specjalistów z zakresu geologii, hydrologii i tektoniki, ofert dla nich było w sumie zaledwie dwieście. Co ciekawe jednak, największe zapotrzebowanie na pracowników tych specjalizacji odnotowano na początku tego roku, a wśród rekrutujących firm były przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się poszukiwaniem złóż gazu.


Wykres 1. Liczb ofert opublikowanych w działach technologicznych, w podziale na specjalizacje,
w okresie styczeń-lipiec 2012


Źródło: Pracuj.pl

Inżynierskie pensje nierówne

Pensje osób z dyplomem inżyniera różnią się znacząco w zależności od branży, w której pracują. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, prowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzeń w działach technicznych w 2011 roku wyniosła 3 800 zł brutto. Należy jednak dodać, iż jedna czwarta pracowników osiągała pensje powyżej 5 500 zł brutto, a płace kolejnych 25% osób zatrudnionych w omawianym obszarze nie przekroczyły kwoty 2 800 zł brutto. Zdecydowanie najwyższe wynagrodzenia odnotowano w telekomunikacji. Mediana płac wyniosła tu 5 000 zł brutto i była dokładnie dwa razy wyższa niż ta zaobserwowana w najgorzej opłacanej gałęzi gospodarki jaką była nauka i szkolnictwo (2 500 zł brutto).


Wykres 2. Mediana wynagrodzenia całkowitego pracowników zatrudnionych w działach technicznych w wybranych branżach (brutto w PLN)

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2011 roku


Do tej pory osoby z wykształceniem technicznym nie miały raczej problemów ze znalezieniem pracy, szczególnie w sektorze IT czy w branży budowlanej. Zawód kierownika budowy znalazł się nawet  w 2011 roku na liście zawodów deficytowych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, ale jak pokazują nasze dane, wkrótce ta sytuacja może się zmienić. Z cyklicznego raportu Pracuj.pl – Rynek Pracy Specjalistów, wynika, że w II kwartale tego roku największy spadek liczby ofert pracy, w porównaniu do I kwartału, odnotowano właśnie w budownictwie i nieruchomościach: było ich o prawie ¼ mniej. – mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj, do której należy serwis Pracuj.pl.


Spadek liczby projektów realizowanych na rzecz firm w branży budownictwa i nieruchomości zaobserwował też Paweł Lisowski, ekspert Experis Engineering, marki specjalizującej się w obsadzaniu stanowisk inżynierskich, należącej do agencji zatrudnienia ManpowerGroup. – Można przypuszczać, że powody takiego stanu rzeczy to kłopoty branży budowlanej, o których ostatnio jest głośno, a także spadek obrotów na rynku nieruchomości. – komentuje Lisowski.


Zgodnie z raportem „Niedobór talentów 2012” ManpowerGroup* inżynierowie znaleźli się na pierwszym miejscu wśród 10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów. – Głównymi przyczynami trudności w obsadzeniu stanowisk, zarówno inżynierskich, jak i w pozostałych grupach zawodowych, są: brak dostępnych kandydatów (33% odpowiedzi), brak kompetencji twardych lub umiejętności technicznych (33%) oraz brak doświadczenia (24%). Czyli generalnie na rynku pracy brakuje inżynierów z wiedzą i kompetencjami, które są przez pracodawców najbardziej pożądane. – dodaje Paweł Lisowski.


* ostatnia aktualizacja przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej miała miejsce w 2010 roku


Źródło: Pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0