Jak usprawnić program referencyjny?

Rekrutacja talentów. Temat, z którym mierzy się każdy dział HR większej firmy. Nieważne jak duże jest bezrobocie w kraju, zatrudnianie utalentowanych pracowników jest zawsze trudne.


Wyzwanie jakim jest pozyskiwanie talentów można pokonać za pomocą programów referencyjnych, które mogą przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Za pomocą trzech poniżej opisanych kroków można tak zaplanować program, aby przyniósł maksymalnie dużo korzyści.


Zmiana pytania

Większość pracodawców pyta pracowników: „Kto z Twoich znajomych pasowałby do firmy?” Większość pracowników nie zna osobiście nikogo z kwalifikacjami, które satysfakcjonowałyby pracodawcę. Lepiej zadać pytanie w stylu: „kogo Ty i Twoi znajomi znają?” Poszerza ono znacznie ilość potencjalnych kandydatów i pozwala na uczestnictwo w programie wszystkich pracowników.


Nagrody nie tylko dla pracowników

Pracownicy są naturlnym źródłem rekomendacji przyszłych kandydatów.Jest tak ponieważ znają już kulturę organizacyjną firmy, jej cele i wyzwania jakie przed nią stoją. Jednak nie należy zapominać o innych potencjalnych źródłach rekomendacji, takich jak: byli pracownicy, dostawcy usług, czy organizacje partnerskie. Program referencyjny, który korzysta z większej ilości źródeł potencjalnych kandydatów dostarcza większej ilości wykwalifikowanych kandydatów.


Grywalizacja w programie referencyjnym

Większość programów poleceń pracowniczych nagradza jedynie kilku pracowników, których rekomendacje przyczyniły się do zatrudnienia. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozostawia wszystkich innych, którzy chcieli pomóc bez jakiejkolwiek gratyfikacji. A przecież ich wkład jest tak samo wazny. Dobrym rozwiązaniem takiego problemu jest wprowadzenie elementów rywalizacji opartej na grze. Można użyć do tego tablicy liderów, na której pracownicy i działy firmy będą mogły śledzić swój status w programie referencyjnym. Wszyscy aktywni w programie mogą uzyskać nagrody w postaci np. biletu do kina.


Źródło: Jessica Stillman, Inc

1 komentarz
  1. Reply
    Krzysztof 16 sierpnia 2012 at 15:01

    Świetnie – gdyby jeszcze tylko jacyś polscy spece z działów HR chcieli stosować te usprawnienia… niestety, jak dotąd nie spotkałem się z programem referencyjnym, który by dobrze działał. Nie chodzi tylko o punkty wymienione powyżej, ale też o to, że jak już ktoś z osób poleconych dostał telefon z działu HR danej firmy to okazywało się, że miesiąc czy dwa wcześniej znalazł już lepszą pracę. Zatem podstawowym sposobem na polepszenie skuteczności programów referencyjnych jest IMHO przyspieszenie pracy działów HR.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0