Antidotum na kryzys? Menedżerki.

Jak podaje Rzeczpospolita, firmy, w których zarządach zasiadają kobiety, w trudnych czasach radzą sobie lepiej niż te gdzie niepodzielnie rządzą mężczyźni – wynika z raportu Credit Suisse Research Institute.


W okresie ostatnich sześciu lat akcje firm o kapitalizacji przekraczającej 10 miliardów dolarów w których kierownictwie były kobiety wypadły o 26 proc. lepiej. Autorzy raportu Credit Suisse Research Institute przeanalizowali 2360 spółek na całym świecie.


Mary Curtis pracująca dla Credit Suisse w Johannesburgu wskazuje, że firmy z paniami na pokładzie są nieco mniej skłonne podejmować ryzyko i pożyczać pieniądze, co może być kluczowym czynnikiem decydującym o ich przewadze.  Spółki te, pisze Rzeczpospolita, w ostatnich sześciu latach zwiększały zyski średnio o 14 proc. wobec 10-proc. tempa „stuprocentowo męskich” konkurentów.


Proporcjonalnie najwięcej kobiet jest we władzach większych firm, zaś spośród branż wyróżnia się ochrona zdrowia i producenci podstawowych dóbr konsumenckich. W 73 proc. takich spółek we władzach jest co najmniej jedna kobieta. Najgorzej pod tym względem prezentują się branża surowcowa i informatyczna. Odsetek ten wynosi tam 52 proc.


Od 2005 roku odsetek firm promujących kobiety zwiększył się z 41 proc. do 59 proc. w 2011 r. Najbardziej poprawiły się pod tym względem Stany Zjednoczone i Europa. Wśród państw mających zaległości są Japonia i Korea Południowa.


Źródło: Rzeczpospolita

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0