Wakacyjna gorączka rekrutacyjna

Wakacje to tradycyjnie w wielu firmach czas praktyk i staży. Jak wynika z danych Pracuj.pl, z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw zaprasza kandydatów do zweryfikowania swojej wiedzy i umiejętności w praktyce. Dla rekruterów okres spływania aplikacji od studentów i absolwentów oznacza czas wzmożonej pracy.


Liczba ofert skierowanych do osób, które chciałby zdobyć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe w czasie wakacji, zaczyna rosnąć już w marcu. To właśnie wtedy firmy, szczególnie korporacje, rozpoczynają procesy rekrutacyjne na programy stażowe i letnich praktyk. W okresie marzec-czerwiec w portalu Pracuj.pl firmy opublikowały ponad 3000 takich propozycji i było to o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z firm z sektora telekomunikacyjnego i IT, w sumie stanowiły one prawie 29% wszystkich opublikowanych w tym czasie. Co ciekawe, na trzecim miejscu znalazły się przedsiębiorstwa z branży transportowo-logistycznej, a dopiero na czwartym firmy z sektora finansowego, który ma długą tradycję organizowania programów praktyk letnich.


Wykres. Liczba opublikowanych ofert i praktyk według branż, marzec-czerwiec 2012Źródło: Pracuj.pl


Zainteresowanie odbyciem praktyk rośnie także wśród kandydatów. Jak mówi Anna Krupa z Polskiej Rady Biznesu, do tegorocznego Programu Kariera, w którym można było powalczyć o odbycie praktyki w takich firmach-gigantach biznesu, jak: Adamed, Bakalland, ITI, Kulczyk Holding czy PZU, zgłosiło się o blisko 40% więcej osób niż w ubiegłym roku: – Statystycznie o jedno miejsce rywalizowało 10 kandydatów. Ci, którzy najlepiej rozwiązali studia przypadków przygotowane przez firmy, od 1 lipca rozpoczęli 2 lub 3 miesięczne odpłatne praktyki. Dzięki uczestnictwie w nich, laureaci mają niepowtarzalną możliwość uczestniczenia w prawdziwym życiu spółek i obserwowania, jak podejmowane są w nich strategiczne decyzje.


Z lawinowo rosnącą liczbą aplikacji na praktyki i staże muszą się w tym okresie uporać rekruterzy. Coraz częściej w selekcji najlepszych kandydatów ‘wyręczają’ ich systemy do rekrutacji on-line, tzw. ATS-y. Również Polska Rada Biznesu zdecydowała się na to rozwiązanie: – Dzięki systemowi eRecruiter udało nam się sprawnie przeprowadzić rekrutację na praktyki do 34 firm członkowskich. System ułatwił nam też komunikację z kandydatami, którzy na bieżąco byli informowani o przebiegu rekrutacji.


Źródło: Pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0