Z dniem 30.04.2012 r. wchodzą w życie przepisy nowego rozp. MPiPS z dn. 23.04.2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2012 r. poz. 457), które zastępują dotychczasowe regulacje w tym zakresie, zawarte w rozp. MPiPS z dn. 25.07.2011 r. (Dz.U. Nr 155, poz. 922).
Podstawowym celem wydania nowego rozp. była konieczność dostosowania przepisów dotyczących przyznawania bezrobotnym jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej do rozwiązań prawnych wprowadzonych ustawą z dn. 19.08.2011 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 205, poz. 1211), która weszła w życie z dniem 30.10.2011 r. Art. 16 ust. 1a ustawy z dn. 13.06.2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz.U. z 2011 r. Nr 43, poz. 225, ze zm.) przewiduje, że absolwenci centrum integracji społecznej (CIS) lub klubu integracji społecznej (KIS) mogą podjąć wspólną działalność gospodarczą w formie spółdzielni socjalnej na zasadach określonych w przepisach o spółdzielniach socjalnych. W przypadku podjęcia takiej działalności absolwentom CIS lub KIS przysługują uprawnienia, o których mowa w przepisach o promocji zatrudnienia. Jednym ze wspomnianych uprawnień jest możliwość uzyskania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, czyli dofinansowania z FP. Odpowiednie zapisy w tej kwestii, odnoszące się bezpośrednio do absolwentów CIS lub KIS, wprowadzono do omawianego rozp. MPiPS z dn. 23.04.2012 r. Chodzi w tym przypadku w szczególności o unormowania dotyczące:
- procedury składania do starosty wniosku o dofinansowanie oraz zawartości tego wniosku (§6 ust. 1–2),
- rodzaju oświadczeń i zaświadczeń, jakie należy dołączyć do wniosku (§ 6 ust. 3–4),
- warunków uwzględnienia wniosku przez starostę (§ 7),
- umowy o dofinansowanie oraz zobowiązań absolwenta CIS lub KIS (§ 8),
- obowiązku przedkładania staroście rozliczeń zawierających zestawienie kwot wydatkowanych od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie na poszczególne towary i usługi ujęte w szczegółowej specyfikacji (§ 9 ust. 1–3).
Jeśli natomiast chodzi o przepisy w zakresie dokonywania przez starostę określonym podmiotom refundacji kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, to regulacje nowego rozp. różnią się w niewielkim stopniu od dotychczasowych przepisów. Zarówno zakres podmiotowy uprawnionych do refundacji (podmiot prowadzący działalność gospodarczą, producent rolny, niepubliczne przedszkole i niepubliczna szkoła), jak i postępowanie w sprawie uzyskania refundacji, nie uległy w zasadniczych elementach zmianie. Należy jednak odnotować dwie istotne zmiany, mianowicie w nowym akcie wykonawczym pominięto zapis zawarty w § 3 ust. 2 dotychczasowego rozp., zgodnie z którym starosta mógł odmówić skierowania bezrobotnego do pomiotu ubiegającego się o refundację, u którego bezrobotny ten był zatrudniony lub wykonywał inną pracę zarobkową w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o refundację. Doprecyzowano ponadto jedno z zobowiązań, jakie należy zawrzeć w umowie o refundację dotyczące terminów zwrotu przez podmiot korzystający z refundacji równowartości odliczonego lub zwróconego, zgodnie z ustawą o VAT, podatku naliczonego odnoszącego się do zakupionych towarów i usług w ramach przyznanej refundacji.
Do umów o refundację oraz umów o dofinansowanie zawartych przed dniem 30.04.2012 r. stosuje się dotychczasowe przepisy wykonawcze, tj. rozp. MPiPS z dn. 25.07.2011 r. (Dz.U. Nr 155, poz. 922). Z kolei wnioski o refundację lub dofinansowanie złożone, a nierozpatrzone do dnia 30.04.2012 r., będą oceniane na podstawie przepisów nowego rozp. Jeśli wspomniane wnioski będą wymagały uzupełnienia w zakresie wynikającym z nowych regulacji, należy je uzupełnić w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania starosty.
Zgodnie z § 12 rozp. MPiPS z dn. 23.04.2012 r. będzie obowiązywać do dn. 30.06.2014 r.
Autor: Maciej Ofierski