Co wyróżnia liderów?

Każda organizacja potrzebuje liderów. Lider to osoba, która dzięki swojemu potencjałowi pociąga za sobą resztę zespołu. Ma mocną psychikę, jest odporna na stres i podejmuje mądre decyzje. A gdy podejmie gorsze, dzięki swoim działaniom sprawia, że przynoszą jednak korzyści dla firmy. Co wpływa na taki stan rzeczy i czym jeszcze wyróżniają się takie osoby?


Otoczenie mądrych ludzi

Liderzy muszą otaczać się mądrymi ludźmi. Rzadko się zdarza, by lider działał sam. Towarzyszy mu poczucie przynależności do grupy złożonej z talentów, którzy pomagają mu podjąć zracjonalizowane decyzje. Zazwyczaj także delegują niektóre ze swoich kompetencji swoim współpracownikom. Takie działania wpływają zarówno na wzrost jego majestatu, ale także na wyższe morale jego ludzi, którzy mają świadomość, że współpracują z profesjonalistą.


Wymóg odpowiedzialności za działania

Szanujący się liderzy, gdy zlecą swoim podwładnym zrealizowanie jakiegoś działania wymagają odpowiedzialności za nie. Jednocześnie są świadomi swojej odpowiedzialności za odpowiednie zorganizowanie zespołowi pracy. Przy podejmowaniu decyzji kieruje się dwoma przesłankami: kto jest odpowiedzialny za nadzorowanie wykonania zadania, oraz jakie są kryteria odniesienia sukcesu, czy porażki. Dodatkowo odpowiada za pociąganie do odpowiedzialności swoich podwładnych.


Siła słowa dziękuję

Najlepsi liderzy zdają sobie sprawę z chwalenia i dziękowania za dobrze zrealizowane zadanie. Właśnie na tym polega nowoczesne zarządzanie pracownikami. Oni po prostu tego oczekują uwagi ze strony przełożonych, a także inspiracji do dalszej pracy. Ciepłe słowa po dobrze wykonanej pracy motywują i wpływają na emocjonalne więzi.


Inspiracja

Zespoły pracowników muszą mieć jasno określoną wizję i strategię działania. Wiąże się to ściśle z posiadaniem pewności, że jesteśmy nadzorowani przez kompetentną osobę, doświadczonego lidera. Postawa lidera może zmienić nastawienie podległych mu ludzi. Depresyjny humor jest w stanie przeistoczyć w chęć do walki o lepsze wyniki dla firmy.


Zaangażowanie

Jak się okazuje, wartość jaką przejawiają liderzy jest korzyścią dla każdego członka zespołu. Każdy z nich oczekuje, że każde spotkanie z przełożonym będzie miało przez niego stworzoną strukturę, dyskusje będą odzwierciedlały istotę każdego problemu, który trzeba rozwiązać. Jednocześnie na zasadzie szacunku do zwierzchnika odpłacają mu się pełną uwagą.


Pozytywna energia

Najlepsi liderzy są permanentnymi optymistami. Tym optymizmem zarażają także swoich podwładnych. Wierzą, że wszystko jest możliwe do wykonania, nawet mimo niesprzyjających warunków. Chcą, aby takie spojrzenie na rzeczywistość prezentowali wszyscy ludzie, którymi się styka, ponieważ sprzyja ono efektywniejszemu wykonywaniu obowiązków, a także innowacyjnym rozwiązaniom. Liderzy nie powinni mieć czasu na jakiekolwiek pesymistyczne odczucia. Niepowodzenia są nieakceptowalne.


Źródło: Inc.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0