Nowy rodzaj testów sytuacyjnych – rewolucja?

Testy sytuacyjne (SJT) zdobywają sobie coraz więcej zwolenników jako nowocześniejsza, skuteczniejsza i bardziej trafna metoda doboru zawodowego.


W roku 2009 amerykański psycholog Stephan Motowidlo ze współpracownikami*, opublikował nowy, uproszczony rodzaj tych testów (single – response SJT).


O ile oryginalny rodzaj testów zakłada, że osoby badane mają za zadanie wybrać z kilku podanych możliwości uznawany za najskuteczniejszy opis zachowania w przedstawionej im w pytaniu sytuacji zawodowej, o tyle w uproszczonej wersji Motowidlo, podaje się osobie badanej opis rozwiązania problemu zawodowego i prosi się o ocenę jego skuteczności na skali typu Likerta.


Argumentami na rzecz trafności takiego podejścia jest wg. Motowidlo to, że ludzie którzy lepiej wiedzą na czym polegają skuteczne zachowania zawodowe, powinni również bardziej skutecznie działać w rzeczywistych sytuacjach zawodowych.


Wyniki badań przedstawionych w omawianym artykule potwierdzają trafność testów typu single – response.
Jako ciekawostkę można dodać, że przy okazji stwierdzono także że, wiedza o skutecznych zachowaniach oraz nieskutecznych zachowaniach zawodowych, to konstrukty rozłączne, czyli że wiedza o tym co należy robić i o tym czego robić nie należy to dwie rozłączne, odrębne dziedziny (!).


* Crook, Beier, Cox, Kell, Hanks, Motowidlo


Źródło: Pracorama.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0