Angielski wymagany w ponad połowie ofert pracy

Jakiego języka warto się uczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy? Na ile popularne są takie języki jak chiński czy szwedzki? Serwis pracy Praca.pl sprawdził, jakie wymagania dotyczące znajomości języków obcych mieli w ostatnich miesiącach pracodawcy.


Angielski górą

Zdecydowanym faworytem pozostaje język angielski. Konieczność jego znajomości pojawia się w ponad połowie ofert pracy (57,6%), a jego udział w liczbie wszystkich ofert pracy publikowanych w serwisie Praca.pl wzrósł przez ostatnie dwa miesiące o 8% w stosunku do ostatniego kwartału 2011 roku. Język angielski stał się koniecznością nie tylko u pracowników, którzy będą mieć bezpośredni, żywy kontakt z językiem – np. w trakcie delegacji zagranicznych czy podczas kontaktów z klientem. Poszerzanie wiedzy i bycie na bieżąco z nowościami z branży często też wymaga od pracowników znajomości języka – np. po to, by móc samodzielnie czytać artykuły branżowe publikowane w prasie zachodniej. Poza tym coraz chętniej – zwłaszcza w dużych miastach – zatrudnia się obcokrajowców o unikalnych specjalizacjach – z takimi osobami reszta pracowników też musi się porozumieć. – wyjaśnia trend prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.


Języki naszych sąsiadów

Na drugim miejscu pod względem częstotliwości wymagań pracodawców znajduje się język niemiecki. Możliwości porozumienia się z naszymi zachodnimi sąsiadami wymaga 12,2 % pracodawców. Wynika to zarówno z zeszłorocznego otwarcia rynku pracy dla Polaków w Niemczech, jak i z licznych kontaktów biznesowo – handlowych pomiędzy naszymi krajami. Niemcy niechętnie zatrudniają Polaków nie znających ich języka. I choć poziom emigracji nie jest tak wysoki jak się spodziewano przed majem 2011 r., to niemiecki nadal jest jednym z najbardziej popularnych języków oczekiwanych przez pracodawców.  Wymagają go również międzynarodowe i polskie firmy, które mają  swoje odziały w Niemczech, bądź prowadzą w tym kraju interesy. – tłumaczy Krzysztof Kirejczyk.Język rosyjski znalazł się dopiero na czwartym miejscu (za językiem francuskim – 4,2% ofert). I przyznać trzeba, że nie jest to język, który pozwala na dużą konkurencyjność kandydata na rynku pracy. Wymagania dotyczące posługiwania się językiem rosyjskim to zaledwie co 50-ta oferta pracy (2% wszystkich ofert).


Z języków naszych sąsiadów, pojawiające się u pracodawców wymagania dotyczą również języka czeskiego. Ogłoszenia, w których istotną kompetencją kandydata jest posługiwanie się tym językiem stanowią jednak niespełna 1% (0,82%) ofert. Pozostałe języki obce, takie jak ukraiński czy słowacki to jednostkowe przypadki.


Egzotycznie lecz z umiarem

Z bardziej egzotycznych języków, których oczekują pracodawcy warto wymienić język chiński. Pojawia się on wprawdzie w zaledwie 0,08% ofert pracy, ale i kandydatów którzy mogą pochwalić się znajomością tego języka jest niewielu. Absolwenci sinologii mogą zatem nie martwić się o przyszłość zawodową.


Poliglotów zatrudnię

Wiele ofert pracy wymaga od kandydatów znajomości przynajmniej dwóch języków obcych. W takich sytuacjach praktycznie zawsze wymagany jest język angielski, a dodatkowo również inny język – najczęściej europejski (np. hiszpański -1,91% ofert czy włoski -1,65% ofert). Tego typu wymagania dotyczą stanowisk managerskich i specjalistycznych, głównie w międzynarodowych korporacjach. – tłumaczy prezes Praca.pl. Zdarzają się również sytuacje, w których pracodawca  wymaga znajomości jakiegokolwiek języka obcego, umieszczając w ogłoszeniu kilka języków niejako do wyboru. W takich sytuacji, kandydat może spodziewać się pracy w międzynarodowym środowisku, ale bez konieczności codziennego posługiwania się określonym językiem obcym.


Warto podkreślić, że dla pracodawców, którzy wymagają biegłej znajomości języka obcego, coraz bardziej przekonującym dowodem na to, że język opanowany jest przez kandydata w stopniu wystarczającym, będzie nie tylko test czy fragment rozmowy kwalifikacyjnej prowadzony w języku obcym, ale również udokumentowane doświadczenie pracy za granica bądź w międzynarodowym środowisku – komentuje Krzysztof Kirejczyk.


Metodologia badania:

Analiza częstotliwości wymagania dotyczącego znajomości języków obcych w ogłoszeniach o pracę, została przeprowadzona na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie pracy Praca.pl w okresie od 01 stycznia 2012r do 24 lutego 2012 r. Częstotliwość wymagań obliczono na podstawie stosunku ogłoszeń zawierających wymagania dotyczące znajomości określonego języka obcego do wszystkich ogłoszeń w serwisie.


Źródło: Praca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0