Czy kandydaci udają kogoś innego?

To, że ubiegający się o pracę starają się przedstawić siebie w najkorzystniejszym świetle – nie dziwi. Bywa raczej traktowane jako zdrowy objaw przystosowania społecznego. Oczywiście, że stopień, w jakim kandydaci starają się autoprezentować w czasie rozmowy kwalifikacyjnej może być różny u różnych osób. Może przybierać formę udawania większego zainteresowania ofertą niż w rzeczywistości, selektywnego dobierania referencji, selektywnego dobierania dorobku i konsekwentnego pomijania wszystkiego, co może świadczyć na niekorzyść kandydata. Takie zachowania większość osób uzna za racjonalne i przystosowawcze.


Trochę inaczej potraktujemy już wyolbrzymianie własnych doświadczeń zawodowych, przechwalanie się nie posiadanymi cechami osobowości, przeszacowywanie posiadanych umiejętności (np. językowych).


Okazuje się, że różnice w zakresie zachowań autoprezentacyjnych mają nie tylko charakter indywidualny. Są one również silnie zdeterminowane kulturowo. Pracujący wspólnie naukowcy z różnych europejskich krajów odkryli, że bardzo wyraźnie oraz istotnie statystycznie różnią się pod tym względem na przykład europejczycy ze Szwajcarii i Islandii oraz obywatele USA. Ci ostatni są, można by powiedzieć, „miażdżąco” bardziej nastawieni autoprezentacyjnie od Europejczyków. Wyniki* te potwierdzają obserwacje czynione przez konsultantów IPK zajmujących się rekrutacją międzynarodową.

* Badanie Applicants’ Self-presentational Behavior across Cultures


Źródło: Pracorama.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0