Zasady planowania rozwoju kluczowych pracowników

Czy Twoja organizacja wdrożyła planowanie sukcesji? Czy gdyby osoba z wyższej kadry menedżerskiej zdecydowała się odejść z pracy, ktoś przejąłby jej obowiązki? W przypadku wielu organizacji odpowiedź byłaby negatywna.

Jednym z narzędzi mających na celu przygotowanie następców na kluczowe stanowiska są programy adresowane do pracowników o wysokim potencjale rozwojowym (tzw. HIPO: high-potential employees). Tego rodzaju programy zapewniają stały dopływ utalentowanych pracowników, co pozwala utrzymać efektywność przywództwa.


C. Fernandez-Araoz, B. Groysberg i Nohira przeanalizowali doświadczenia w zakresie programów rozwojowych adresowanych do najlepszych pracowników przez ponad 70 pracodawców. Na tej podstawie rekomendują:


Dopasowanie strategii rozwoju do strategii biznesowej firmy – Podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy strategia rozwoju pracowników wpisuje się w szerszą strategię biznesową organizacji. Jeśli tak nie jest, strategia nie będzie odpowiadała potrzebom biznesu, więc jej wdrożenie nie przyczyni się do realizacji celów organizacji.


Staranne dobieranie uczestników programów rozwojowych – Dobór powinien być wynikiem kombinacji  obiektywnych narzędzi oceny oraz wskazań menedżerów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wyselekcjonowania właściwych osób.  Nie ma sensu tracić zasoby i czas na realizację programu, którego uczestników wybrano przypadkowo.


Otwarte komunikowanie decyzji – Może się okazać, że z perspektywy pracowników powodem, dla którego decyzje o wyborze konkretnych osób do programu są utrzymywane w tajemnicy, jest wybór na podstawie nie do końca obiektywnych kryteriów.


Przemyślany rozwój, zakładający zarówno edukację formalną, on-the job training, jak i samodzielną edukację pracownika


Rotacja na stanowiskach pracy


– Finansowe i poza finansowe motywowanie pracowników – Fakt desygnowania do programu rozwojowego jest nagrodą dla pracownika. Należy jednak pamiętać, że nie może to być jedyny czynnik motywacyjny.



Źródło: Fernández-Aráoz, C., Groysberg, B., & Nohria, N. (2011). How to hang on to your high potentials

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0