Pracodawcy ostrożniej podchodzą do planów zatrudnienia w IV kwartale 2011 r. – siedmiu na dziesięciu nie przewiduje zmian. Najlepsze perspektywy w sektorze Produkcja przemysłowa oraz w regionie Południowo-Zachodnim.
Jak wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w IV kwartale br. tendencje na polskim rynku pracy będą nadal pozytywne, choć coraz mniej firm planuje tworzyć etaty. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, wyrażająca różnicę między pozytywnymi a negatywnymi odpowiedziami pracodawców dot. zmian zatrudnienia w IV kwartale 2011 r. osiąga +7%.
Wśród 750 przebadanych w Polsce pracodawców 17% deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 10% przewiduje redukcję liczby etatów, a 69% nie planuje żadnych zmian personalnych. Prognoza obniżyła się zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, o 4 punktów proc., jak i rok do roku, o 7 punktów proc.
Mniejsza deklarowana aktywność pracodawców na rynku pracy to efekt negatywnych sygnałów z rynków finansowych oraz słabnących wskaźników gospodarczych. Mimo to nadal prawie co piąta firma chce zatrudniać. Przewidujemy, że utrzyma się bardzo duże zapotrzebowanie na kadry wysoko wyspecjalizowane mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. Wielu polskich pracodawców mierzy się także z wyzwaniem związanym z zakończeniem obowiązywania ustawy ‘antykryzysowej’. Wiąże się z tym ryzyko zwolnień w firmach, gdzie nie zostaną opracowane plany ciągłości HR. Jednak można spodziewać się, że wielu przedsiębiorców sięgnie po bardziej strategiczne rozwiązania, jak elastyczne formy zatrudnienia – dodaje Iwona Janas.
Prognozy dla IV kwartału 2011 r. są dodatnie w ośmiu z dziesięciu badanych sektorach1 Polski. Jednak perspektywy zatrudnienia pogorszyły się w dziewięciu sektorach w porównaniu do III kwartału 2011 r., a w porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku – w sześciu sektorach.
Największy optymizm dot. zatrudnienia w IV kwartale br. widoczny jest w sektorze Produkcja przemysłowa. Prognoza osiąga silne +16%, choć jest to wynik nieco niższy niż w poprzednim kwartale i poprzednim roku, o odpowiednio 2 i 4 punkty procentowe. Zapotrzebowanie na pracowników nadal zgłaszają pracodawcy z sektora Budownictwo. Prognoza tu jest optymistyczna (+12%) i stabilna w ujęciu rocznym. Natomiast jej spadek kwartał do kwartału wynika z jednej strony z kończącego się sezonu budowlanego, a z drugiej z mniejszego popytu na rynku mieszkaniowym. Utrzymują się pozytywne nastroje pracodawców z sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+11%). Perspektywy zatrudnienia są nieco lepsze niż w zeszłym roku, aczkolwiek po siedmiu kwartałach ciągłego wzrostu prognoza zmalała w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami o 7 punktów procentowych. Najmniej korzystny klimat do zatrudniania panuje nadal w sektorze Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Prognoza na IV kwartał 2011 r. została ustalona na poziomie -3%, czyli więcej firm przewiduje zwolnienia, niż tworzenie etatów. Drugą negatywną prognozę odnotowano dla Instytucji sektora publicznego, -2%. To najniższy wynik dla tego sektora od początku prowadzenia badania w Polsce, tj. II kwartału 2008 r. Taki spadek nastrojów odzwierciedla m.in. rozpoczętą już redukcję zatrudnienia w administracji państwowej.
W ujęciu regionalnym prognozy są przeważająco pozytywne. W pięciu z sześciu badanych regionach Polski2 więcej jest pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w IV kwartale 2011 r., niż tych planujących redukcje.
Najlepsze perspektywy dla poszukujących pracy rysują się w regionie Południowo-Zachodnim, prognoza netto zatrudnienia osiąga tam +18%. Optymizm pracodawców wzrósł o 6 punktów procentowych rok do roku, utrzymując się na zbliżonym poziome w porównaniu do III kwartału 2011 r. Na umiarkowane plany zatrudnienia w regionie Południowym wskazuje prognoza na poziomie +9%. Z kolei w regionie Centralnym, mimo iż deklaracje pracodawców dają pozytywną prognozę na poziomie +6%, to jest to najniższy wynik odnotowany od II kwartału 2009 r. Najsłabsze w tym kwartale prognozy uzyskano dla regionów Wschodniego (0%) i Północno-Zachodniego (+2%), optymizm pracodawców związany z zatrudnianiem uległ osłabieniu w ujęciu rocznym i kwartalnym.
W ostatnich miesiącach roku przewidujemy większą aktywność w branży RTV/AGD, szczególnie w regionie Południowo-Zachodnim, gdzie producenci odrabiają straty po wcześniejszym spowolnieniu produkcji związanym z wydarzeniami w Japonii. Natomiast mniej pozytywne sygnały odbieramy od firm produkcyjnych z województwa łódzkiego, gdzie wobec spadku zamówień planowane są ograniczenia zatrudnienia. Z kolei zapotrzebowanie na pracowników w branży handlowej może wiązać się ze znaczącymi planami rozwoju marketów małej i średniej wielkości – komentuje Iwona Janas.
Globalne wyniki badania wskazują, że przedsiębiorcy mimo obaw o kondycję gospodarki nadal widzą szanse dla rozwoju biznesu. W 36 spośród 41 badanych krajach więcej pracodawców zadeklarowało plany zwiększania zatrudnienia, niż jego redukcji w IV kwartale 2011 r. Największy optymizm przejawiają respondenci z Brazylii, Tajwanu, Indii i Singapuru. Z kolei najbardziej sceptyczni są pracodawcy w Grecji, Włoszech, Słowenii i Hiszpanii. Respondenci z Indii i Chin przewidują spadek tempa zatrudnienia w porównaniu z wcześniejszym kwartałem, rośnie grupa firm wskazujących niepewność co do sytuacji zatrudnienia w ostatnich trzech miesiącach roku. W tym kwartale badanie zostało po raz pierwszy przeprowadzone w Izraelu oraz na Słowacji.
Raport Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest bezpłatny i ogólnodostępny. Kolejny raport z prognozami dla I kwartału 2012 r. będzie opublikowany w dniu 13 grudnia 2011 r.
————————————–
Pełne wyniki badań dla każdego z 41 krajów, w których prowadzone jest badanie w chwili obecnej oraz wyniki dla regionów dostępne są w zakładce Press Room globalnej strony ManpowerGroup na www.manpowergroup.com/meos. Dodatkowo, pliki produkcyjne z tabelkami i grafami użytymi w raportach można pobrać z http://www.manpowergroup.com/press/meos.cfm.
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od prawie 50 lat, aktualnie wśród ponad 65 000 pracodawców w 41 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pacy na świecie. Raport dla IV kwartału 2011 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 21 lipca a 3 sierpnia 2011 r. W Polsce wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 750 pracodawców. Więcej informacji na temat raportu Manpower dostępnych jest na www.manpower.pl w zakładce Badania/ Dla Mediów, w sekcji Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.
Pomimo spadku wskaźników zatrudnienia w niektórych sektorach, negatywnych nastrojach i spekulacjach, można zaobserwować dynamiczny wzrost na rynku marketingu internetowego.Gdzie firma zanox zajmująca się reklamą efektywnościową zwiększyła nie tylko przychody ze sprzedaży ale stała sie wiodącym liderem, zatrudniając ponad 300 pracowników.