Siedzisz czy stoisz w pracy?

Nie jest tajemnicą, że praca wymagająca od pracownika kilku godzin siedzenia dziennie nie jest zdrowa. Według badań przeprowadzonych w 2010 r. przez American Cancer Society, aż 37% regularnie pracujących na siedząco kobiet (po 6 godzin dziennie) naraża się na wcześniejszy zgon. Wśród mężczyzn współczynnik ten wynosi 18%. Wymagająca siedzenia praca może powodować także  otyłość oraz choroby układu krwionośnego. Naukowcy dowiedli, że około połowa osób (54%) siedzących przez większość swojego życia może umrzeć na zawał serca.


Stojące biurka?

Niektórzy pracodawcy proponują więc pracownikom możliwość stania podczas pracy. Pionierami we wprowadzaniu tego rozwiązania stały się wielkie firmy doliny krzemowej w Kalifornii – Google i Facebook. Firmy znane z wprowadzania nowych trendów i technologii postanowiły wyposażyć biura swoich pracowników w nowe umeblowanie – tzw. stojące biurka. Głównym powodem takiej zmiany była troska o zdrowie swoich pracowników i komfort w trakcie pracy.

Jakie korzyści dają stojące biurka? Stojące biurka mogą wydatnie przyczynić się do obniżenia ryzyka związanego z utratą zdrowia. Dzięki dłuższym okresom stojącej pracy w ciągu dnia można wpłynąć na lepszy stan mięśni. Dochodzi do mniejszego obciążenia kręgosłupa, ponieważ obciążenie rozchodzi się wtedy po całym ciele. Stojąc, można nawet schudnąć! Dwugodzinna praca na stojąco pozwala pozbyć się 280 kalorii.

Odrzucenie krzesła przynosi także korzyści psychologiczne i wpływa na wydajność. Praca na stojąco wzmaga koncentrację, dzięki zwiększeniu przepływu krwi do mózgu. Niektórzy pracownicy wskazują nawet na zwiększenie poczucia własnej wartości.


Stoisz – również ryzykujesz

Jak się okazuje, nic nie jest doskonałe. Nawet pomysł pracy na stojąco, gdy przesadzi się z jego wykorzystaniem, bądź nieprawidłowo się go zastosuje. Wśród głównych wad długiego okresu pracy na stojąco wymienia się problemy związane z miażdżycą naczyń krwionośnych oraz powstawaniem żylaków. Zwraca się też uwagę na częste bóle w kręgosłupie, gdy biurko nie jest indywidualnie przystosowane do człowieka oraz na zespół cieśni nadgarstka.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie rozsądku i posłużenie się starą zasadą złotego środka. Przede wszystkim każdy pracownik powinien indywidualnie dostosować swoje siedzące stanowisko pracy, tak aby było ergonomiczne. Ważne jest też, aby co jakiś czas robić sobie krótką przerwę od siedzenia przy biurku. Nie jest to może tak atrakcyjnie brzmiące rozwiązanie jak zastosowanie stojących biurek, ale wydaje się najbardziej optymalne.


Źródło: pb.pl, Denise Reynolds RD, Brian Walsh

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0