Czy Ygreki inaczej oceniają warunki pracy?

Autorzy badania Kenexa’s WorkTrends zrealizowanego na próbie ponad 30 000 pracowników z 28 państw zasygnalizowali, że przedstawiciele najmłodszego pokolenia na rynku pracy, czyli pokolenia Millennials (inaczej określanego mianem pokolenia Y)  nie różnią się tak bardzo od ich starszych kolegów (tzw. Baby boomers, czyli osób urodzonych w latach 40. i 50. , oraz pokolenia X, czyli urodzonych w latach 60. i 70.)

O przedstawicielach pokolenia Millennials mówi się zwykle, że są to osoby, które:

– wymagają możliwości rozwoju zawodowego,

– rezygnują, jeśli uznają że wykonywana praca im nie odpowiada,

– są zorientowane na osiągnięcia i za każde z nich wymagają uznania,

– rzadko odczuwają satysfakcję z pracy.


Autorzy badania postanowili sprawdzić, czy pomiędzy Millennials a dwoma pozostałymi pokoleniami istnieje znacząca różnica w kontekście pracy zawodowej.  I tak:

–  Ze stwierdzeniem, że otrzymują zadowalające wynagrodzenie zgodziło się 42% Millennials, 41% przedstawicieli pokolenia Baby Boomers i 38% pokolenia X.

–  Podobnie sytuacja wygląda w przypadku odczuwania satysfakcji z pracy. Odczuwa ją niewiele ponad połowa Millennials (54%), 53% przedstawicieli Baby Boomers oraz 51% pokolenia X.

– Jedna trzecia przedstawicieli pokolenia Millennials rozważa zmianę pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy na taką, która da im większe możliwości zawodowe. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pokolenia X (27%).

–  Ponad połowa Millenials (60%) jest bardzo zadowolonych ze swojego obecnego miejsca pracy. W przypadku pozostałych pokoleń odsetek ten wynosi 54%.

–  Ze stwierdzeniem, że obecny pracodawca dostarcza możliwości rozwoju zawodowego zgodziło się 63% Millennials oraz 51% pokolenia X.

Zdaniem autorów jednym z czynników wpływających na tak duże podobieństwa może być to, że zarówno przedstawiciele HR jak i menedżerowie uwzględniają w swej pracy wymagania pokolenia Millennials. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż niezbędne jest doskonalenie realizowanych procesów tak, aby sprostać oczekiwaniom przedstawicieli wszystkich pokoleń.


———————————-
Respondentami w badaniu były osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy w organizacjach liczących ponad 100 pracowników. Badaniem objęto 28 państw, m.in. USA, Kanady, Chin, Brazylii, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, Japonii, Rosji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – czyli z gospodarek które łącznie tworzą 71% GDP


Źródło: Kenexa High Performance Institute

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0