Praca stała? Zatrudnia budownictwo

W II kw. 2011 roku, w serwisie rekrutacyjnym Szybkopraca.pl, ukazało się 8600 ofert pracy. Największą popularnością cieszyły się ogłoszenia z Pomorza. Jednak tradycyjnie najwięcej ofert pojawiło się na Mazowszu i Śląsku. Wśród branż przoduje budownictwo. Najwięcej pracodawców chce zatrudnić pracowników na cały etat.

Drugi kwartał 2011 roku był okresem stopniowego spadku stopy bezrobocia. Najnowsze dane GUS pokazują, że wynosi ono 12,2 proc. Na to zjawisko wpłynęła sezonowość. Już w pierwszych tygodniach kwietnia zaczęły pojawiać się ogłoszenia dotyczące pracy wakacyjnej. W jaki sposób wygląda obecna sytuacja na rynku pracy?

Popularne Pomorze

W rankingu średniej oglądalności ofert wygrywa Pomorze. Jedno ogłoszenie z tego regionu obejrzano średnio 603,22 razy. Warto zwrócić uwagę również na wysoką pozycję woj. zachodniopomorskiego, gdzie na jedną ofertę przypadło średnio 437,2 osłony. Na wysokiej pozycji znalazły się również regiony, które tradycyjnie cieszą się dużą popularnością wśród osób poszukujących pracy. Mowa o woj. śląskim (454,02 odsłony), dolnośląskim (434,04 odsłony) i wielkopolskim (422,65 odsłony).Gdzie najwięcej ofert?

Okazuje się, że w II kw. 2011 roku najwięcej ofert pochodziło z woj. mazowieckiego (15,1 proc.), dolnośląskiego (12,1 proc.) i śląskiego (9,8 proc.).  Zauważalny jest także sezonowy wzrost liczby ofert pracy w regionach związanych z turystyką. Osoby, które będą chciały wyjechać do pracy poza miejsce zamieszkania, będą miały szansę na znalezienie sezonowego zajęcia w Małopolsce (12,6 proc.), na Pomorzu (4,9 proc.) oraz w woj. zachodniopomorskim (3,9 proc.).Stała praca? W jakiej branży?

Jednak wakacje to nie tylko okres na znalezienie pracy sezonowej. Odsetek ofert w podziale na branże pokazuje, gdzie warto starać się o zatrudnienie na stałe. Na pierwszym miejscu rankingu znalazło się budownictwo, z którego pochodziło 12,5 proc. ogłoszeń. Etaty czekają również w produkcji (10,7 proc.), sprzedaży (5,7 proc.), handlu (5 proc.) i usługach (5 proc.).

W pierwszej dziesiątce znalazły się także finanse i ubezpieczenia (4,6 proc.), transport i spedycja (4,1 proc.) oraz fabryka i inżynieria (2 proc.). Natomiast najmniej ofert pracy stałej dotyczyło zatrudnienia w pubach i barach, drukarniach, szkoleniach i rozrywce.


Kogo potrzebują pracodawcy?

Na polskim rynku pracy wciąż najbardziej poszukiwani są fachowcy, do których  było adresowanych 32,3 proc. ofert. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści z wykształceniem ścisłym i technicznym (18,4 proc.). Warto zauważyć, że tylko dla tych zawodów było przeznaczonych 50,7 proc. ofert pracy.

Najmniej ogłoszeń mogli znaleźć pracownicy administracyjni (4,7 proc.), finansiści (4,6 proc.) oraz nauczyciele (2,4 proc.).


Dane serwisu Szybkopraca.pl pokazują, że najwięcej firm zgłasza zapotrzebowanie na zatrudnienie szeregowych pracowników. Dla tej grupy jest przeznaczonych 63,2 proc. ofert. Wykwalifikowani pracownicy mogą przeczytać 29,9 proc. ogłoszeń. Odsetek ofert dla kierowników działów wyniósł 4,8 proc., dla kadry zarządzającej 1,7 proc., a dla dyrektorów oddziałów 0,4 proc.Na cały etat

78,3 proc. pracodawców poszukuje pracowników na cały etat. Umowę zlecenie proponuje 15 proc. firm. Odsetek ofert pracy sezonowej wynosi 3 proc. Część etatu proponuje 2,9 proc. przedsiębiorstw, a praktykę lub staż 0,7 proc.


Jaki miesiąc był najlepszy?

Okazuje się, że w II kw. 2011 roku najwięcej ofert pracy można było znaleźć w maju (44,6 proc.). Mniej ogłoszeń ukazało się w czerwcu (41,2 proc.). Najmniej szans na znalezienie nowego zajęcia mieliśmy w kwietniu, gdyż ukazało się wtedy 14,2 proc. ogłoszeń.
Źródło: Szybkopraca.pl

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0