Czy każdy może pracować zdalnie?

Praca zdalna może być atrakcyjna dla pracowników oraz pracodawców. Jednak nie każdy pracownik posiada predyspozycje do pracy w ten sposób.

Jak wiadomo, każdy człowiek ma różne zdolności i predyspozycje. Niektórzy zdają się być do zdalnej pracy stworzeni, inni w ogóle do niej nie pasują. Praca zdalna wymaga od pracownika odmiennych umiejętności niż praca w siedzibie firmy. Jest tak nawet w przypadku, gdy obowiązki są identyczne. Osoby lubiące stałość, przewidywalność, czy wyraźne instrukcje od przełożonego nie odnajdą się w realiach wirtualnej pracy, ponieważ wymaga ona niezależnego myślenia i chęci do podjęcia inicjatywy.

Głównymi cechami charakteru jakimi powinien wykazywać się dobry telepracownik to przede wszystkim samodzielności i umiejętność motywowania się do pracy. Wydawałoby się, że warunki te spełniają osoby o naturze introwertycznej, jednak takie jednostki nie wypadają najlepiej w wirtualnym zespole, ponieważ w ich przypadku mogą wystąpić trudności w przepływie informacji pomiędzy nimi a innymi członkami zespołu. Bardzo ważna jest obustronna świadomość tego, że praca zdalna wymaga dużej odpowiedzialności ze strony pracownika.

Pracodawca, szukający osób posiadających predyspozycje do pracy w domu, powinien zadać sobie ważne pytanie: W jaki sposób zrekrutować osobę, która ma wykonywać swoje obowiązki w sposób zdalny? Przede wszystkim bardzo ważnym wyznacznikiem w doborze kandydatów na stanowisko jest przeanalizowanie ich wcześniejszych doświadczeń z tego typu pracą, czyli:

– czy pracownik pracował wcześniej zdalnie?

– w jakich okolicznościach?

– jakie miał obowiązki?

– jak efektywna była jego praca?

– czy pracownik pracował zdalnie przez cały tydzień pracy, czy tylko w określonych dniach?

Jak się jednak okazuje bardzo niewielu pracowników ma solidne doświadczenie w pracy zdalnej. PKPP Lewiatan podaje, że  aż 80 proc. polskich pracowników ma uregulowany czas pracy przez pracodawcę.

Przydatnym narzędziem w takiej sytuacji okazują się testy osobowości wypełniane przez kandydatów. Rektuterzy mogą stwierdzić, czy dany kandydat posiada takie cechy jak motywowanie się, samodzielność, elastyczność, łatwość współpracy, wielozadaniowość, radzenie sobie z krytyką ze strony przełożonego. Jeżeli test nie przyniesie jednoznacznych odpowiedzi na pytanie kogo wybrać, na pewno wskaże kandydatów o wysokim ryzyku zatrudnienia.

Tzw. flexipraca, w tym możliwość zdalnej pracy z domu, dopiero się w Polsce rozwija. Przedsiębiorstwa niechętnie się na nią zgadzają. PKPP Lewiatan szacuje, że tylko 9 proc. polskich przedsiębiorstw stosuje elastyczne formy pracy.

Źródło:  Ira S. Wolfe – Success Performance Solutions, PKPP Lewiatan

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0