Zwiększająca się oczekiwania kandydatów, a także dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy sprawiają, że pozyskanie odpowiednich pracowników nie jest sprawą prostą.
Corporate Executive Board podaje, że obecnie:
– mniej niż połowa zgłoszeń spełnia wymagania stanowiska pracy,
– chociaż na przestrzeni ostatnich kilku lat (2007 – grudzień 2010) liczba aplikacji na wakaty znacząco wzrosła, nie przekłada się to jednak na jakość dokonywanych zatrudnień.
Określanie Employee Value Proposition
Działania rekrutacyjne warto rozpocząć od próby określenia tego, co jako pracodawcy możemy zaoferować swoim pracownikom. Ważną kwestią jest stworzenie tzw. Employee Value Proposition, czyli korzyści, jakie osiągnie kandydat z dołączenia do firmy. W skład EVP może wchodzić atrakcyjne wynagrodzenie, bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych lub na przykład atmosfera w pracy, relacje z przełożonymi, równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Korzyści te odnoszą się nie tylko do potencjalnych przyszłych pracowników, lecz także do obecnych i w tym przypadku mogą przyczyniać się do zwiększenia retencji. Warto zastanowić się, w jaki sposób zmienia się postrzeganie korzyści z zatrudnienia u pozyskanych już osób.
Tworzenie talent pipelines
Sposobem na poprawę efektywności procesu rekrutacji jest przyjrzenie się działaniom rekrutacyjnym najlepszych pracodawców, czyli temu, w jaki sposób docierają do grup potencjalnych kandydatów. Jedną ze stosowanych praktyk jest tworzenie tzw. talent pipelines, czyli identyfikowanie potencjalnych kandydatów do pracy i utrzymywanie z nimi relacji.
Jakie korzyści daje firmie tworzenie talent pipelines?
– wyższą jakość dokonanych zatrudnień
– szybsze obsadzenie wakatu
– niższe koszty pozyskania pracownika
Innymi słowy, firmy, które dbają o utrzymywanie kontaktów z pulą wartościowych kandydatów, osiągają większy zwrot z inwestycji w proces rekrutacji. Można tego dokonać poprzez m.in. wprowadzenie programów referencyjnych lub tworzenie społeczności byłych pracowników firmy (alumni networks).
Działania rekrutacyjne należy rozpocząć od analizy rynku pracy, na podstawie której można wybrać odpowiednie podejście do rekrutacji. Następnie należy zastanowić się, w jaki sposób można udoskonalić procesy rekrutacyjne w firmie. Po pozyskaniu pracowników powinno się poddawać ewaluacji proces rekrutacji, pod kątem m.in. skuteczności wykorzystywanych narzędzi.
Źródło: Corporate Executive Board