Praktyki – ostatni dzwonek!

To już ostatni moment, by znaleźć ciekawą ofertę praktyki lub stażu na okres wakacyjny. Jak wynika z danych serwisu Pracuj.pl w czerwcu zdecydowanie spada liczba takich propozycji.

W I kwartale tego roku, na Pracuj.pl, pracodawcy zamieścili ponad 1500 ofert praktyk i staży, co oznacza 62% wzrost w stosunku do I kwartału 2010. W kwietniu takich propozycji było blisko 600, ale można się spodziewać, że z tygodnia na tydzień będzie ich mniej.


– Liczba propozycji dla studentów i absolwentów jest zawsze największa w marcu, kwietniu i maju bo firmy muszą mieć czas na przeprowadzenie rekrutacji i zorganizowanie stanowiska pracy dla stażysty. Od czerwca obserwujemy zdecydowany spadek liczby takich propozycji. W zeszłym roku w czerwcu liczba oferowanych praktyk i staży spadła w stosunku do maja o ponad 1/3. Przewidujemy, że podobnie będzie w tym roku – mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj, właściciela serwisu Pracuj.pl

Obecnie w serwisie Pracuj.pl jest blisko 340 propozycji praktyk i staży, głównie od korporacji z branży doradczej, finansowej, telekomunikacyjnej i FMCG.


– Praktyki i staże to doskonały sposób na pozyskanie nowych pracowników, ale ich organizacja wymaga czasu i dokładnego zaplanowania obowiązków przyjmowanej osoby, a także wyznaczenia jej opiekuna dlatego na systematyczne ich prowadzenie decydują się na ogół duże firmy – komentuje Elżbieta Flasińska.


W ofertach dominuje wymóg ukończenia III, IV bądź V roku studiów, ale czasem pracodawcy wystarczy poświadczenie statusu studenta. W przypadku programów stażowych oferty częściej kierowane są do absolwentów studiów i osób z minimalnym chociaż doświadczeniem zawodowym. Ponadto, pracodawcy od kandydatów wymagają ukończenia studiów pokrewnych do branży, w której działa firma, ewentualnie ogólnej wiedzy i zainteresowania tą branżą. Liczą także na to, że kandydaci będą znali dobrze język angielski, MS Office, a także byli dyspozycyjni, zmotywowani i charakteryzowali się wysoką kulturą osobistą. Co ciekawe niektórzy wymagają nawet bardzo dobrych wyników w nauce.


Jak wynika z analizy Pracuj.pl coraz więcej firm zamieszcza informacje o tym, że praktyka jest odpłatna. W aktualnych ofertach praktyk i staży, dostępnych na Pracuj.pl, informację o tym, że praktyki są odpłatne zamieściły, między innymi, takie firmy, jak: Ernst & Young, Bank Millenium, Nutricia, Agros Nova, Auchan Polska, KPMG, Leroy Merlin Polska, Urząd Dozoru Technicznego, Allianz, Grupa Eurocash, Accenture, Wrigley Poland oraz Grupa Pracuj, która jako jedyna podała też przybliżoną wysokość wynagrodzenia.


Praktykanci i stażyści w naszej firmie mogą liczyć na wynagrodzenie do 2 tys. zł, w zależności od zakresu obowiązków i działu, w którym zatrudniona osoba ma odbyć staż. Chcemy, aby osoby przychodzące do nas czuły się zmotywowane do działania i docenione. Praktykanci i stażyści dostają do wykonania konkretne zadania i są z nich rozliczani tak samo jak nasi etatowi pracownicy – mówi Sabina Dąbrowska-Olbryś, starszy specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Grupie Pracuj.

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0