50% pracodawców nie stosuje systemu ocen pracowniczych

Firma Grafton Recruitment, w grudniu ubiegłego roku przeprowadziła głębokie badanie trendów na rynku pracy oraz jego rozwoju. W tej edycji badający skupili się bardziej na motywacji pracowników do zmiany stanowiska, pracy i szczegółowych powodach opuszczenia obecnego pracodawcy oraz kwestii czy ta decyzja mogłaby ulec zmianie i jeżeli tak, to z jakich powodów. Ankieta zawierała również pytania mające na celu porównanie odczuć i doświadczeń pracowników w czasie ożywienia na rynku po kryzysie w porównaniu z sytuacją Polski pół roku temu.


26,4% uczestników badania w Polsce deklaruje rozważenie zmiany pracy co 3-4 lata. Jednak aż jedna czwarta badanych myśli nad zmianą pracy raz do roku. W naszej opinii jest to związane z grupą wiekową pracowników, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na nasze badanie.


Ponad połowę z nich stanowili specjaliści między 21 a 30 rokiem życia w najbardziej dynamicznym okresie swojej kariery, którzy stosują bezpośrednie podejście do wszelkich problemów, które mogą mieć związek z ich obowiązkami, wynagrodzeniem, potencjalnymi problemami. W obliczu trudności w pracy, 44,7% respondentów badania konsultuje problem z kolegą z pracy, podczas gdy 43,7% zwraca się do bezpośredniego kierownika. Podobnie, bezpośredni przełożeni są pierwszymi osobami, do których zwraca się pracownik jeśli nie jest zadowolony z obecnego wynagrodzenia (57,2%).


Również tym osobom podawane są rzeczywiste powody, jeśli pracownik zdecyduje się na opuszczenie pracy (87,9%). Z kontroferty w postaci wyższego wynagrodzenia od obecnego pracodawcy skorzystałoby 28,2% planujących zmianę pracy, podczas gdy ponad połowa nie ma zdania na ten temat.

Źródło: Ankieta Kandydata CEE Styczeń 2011, Grafton


Powodami rezygnacji z pracy podczas okresu próbnego w większości przypadków (41,7% respondentów) były różnice w specyfikacji stanowiska przedstawione podczas procesu rekrutacyjnego w porównaniu z tym w rzeczywistości, a jedynie 24,6% respondentów wskazało odpowiedź, że otrzymało w tym czasie inną bardziej atrakcyjną ofertę pracy.


Blisko 50% ankietowanych nie napotkało dotychczas sformalizowanego systemu oceny w ich obecnej firmie, a 39,1% nie zostało ocenianych w ogóle. Wyniki wyraźnie wskazują, że przynajmniej cześć pracodawców nie korzysta z tego narzędzia w swoich firmach. Polscy respondenci ankiety Grafton w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w grudniu 2010 mniej obawiają się kryzysu niż w czerwcu 2010, są równie elastyczni odnośnie relokacji i czasu dojazdu do pracy. Pozytywne postawy można tłumaczyć podwyżkami wynagrodzeń, które miały 39% respondentów grudniowych w porównaniu z 31% respondentów w maju.


Źródło: Ankieta Kandydata CEE Styczeń 2011, Grafton


Wierzymy, że informacje zebrane w tym badaniu dają ciekawy obraz motywacji polskich kandydatów, ich elastyczności, sposobu podejścia do potencjalnie trudnych decyzji i pomogą Państwa firmie dostosować techniki rekrutacji jak również wewnętrzne systemy do zatrzymywania najbardziej utalentowanych pracowników.


Grafton będzie kontynuował badanie trendów rynkowych, aby dać Państwu jak najbardziej aktualne informacje z branży.

Szczegółowe informacje w wynikach badania firmy Grafton:

Ankieta Kandydata CEE Styczeń 2011 – PolskaŹródło: Grafton Recruitment

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0