Jesteś A czy B? 9 cywilizacyjnych powodów, dla których 9-17 przestaje mieć sens

Bez zbędnych wstępów:  jesteś jednym/ą z tych co, gdy wieje wiatr zmian budują mury? Ten tekst jest dla Ciebie.

1. TECHNOLOGIA

I jedziemy: PDA, wirtualne desktopy, aplikacje w chmurze, smartfony, dostęp VPN, telefonia VoIP, etc. Można by było wymieniać bardzo długo. My już po prostu nie musimy siedzieć przy biurku przez 8 godzin,bo wszystkie narzędzia pracy mamy przy sobie!

2. GLOBALNA KONKURENCJA

Przykład: firma A i firma B dały ciała. Chcesz złożyć reklamację. Firma A odpowiada w przeciągu 12 godzin. Jej pracownicy są wyposażeni w odpowiednie narzędzia, pracują np. na job-sharing, mogą pracować elastycznie. Firma B potrzebuje na reakcję dużo więcej czasu. Bo jej pracownicy pracują od 9-17 i mają w nosie wszystko z chwilą zamknięcia drzwi. Czas jest odbębniony, a co z jakością? Z której firmy skorzystasz następnym razem? A ty pracodawco, którą firmę chciałbyś prowadzić?

3. GOSPODARSTWA DOMOWE Z PODWÓJNYM DOCHODEM

Super, mamusia i tatuś mają pracę! I teraz znów pytanie: rodzice A pracują we wspomnianej firmie A – tej z elastycznością. Jedno z nich może odebrać dziecko ze żłoba ok. 14, wpaść na jasełka, pójść na szczepienie, w określonych dniach pracować z domu. Bo pracuje w firmie z elastyczną organizacją pracy. Teraz firma B. Rodzice pracują od 9-17. Zanim przeczochrają się przez korki jest 18. Dziecko w żłobku/przedszkolu/szkole/świetlicy czeka do wieczora aż mamusia i tatuś wrócą z pracy. Pytanie: chciałbyś być rodzicem A, czy B? Pytanie nr 2 – czy chciałbyś być dzieckiem rodziny A, czy B?

4. WZRASTAJĄCA LICZBA OSÓB STARSZYCH

Ciebie też to czeka. Rodzice/dziadkowie się starzeją. Załóżmy, że nie masz kasy i sumienia na wysłanie ich do domu starców. Chcesz być A, czy B?

5. ZRÓŻNICOWANE POTRZEBY POKOLEŃ W MIEJSCU PRACY

Nasi rodzice pracowali 9-17 w tej samej firmie przez całe życie. My w życiu nie skazalibyśmy się na tak upiorną karierę. Pokolenie milenijne jest niezależne i liczą się tylko jego potrzeby, ludzie powyżej 35 roku życie chcą elastyczności.

6. SAMODZIELNI RODZICE

Masz wątpliwości, że samotny ojciec lub matka mają potrzebę elastyczności?

7. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Moda, wymaganie – wszystko jedno. Firmy zgadzają się, że dążenie do wyników finansowych musi równoważyć się z potrzebami życiowymi pracowników, środowiska, lokalnych społeczności.

8. KRYZYSY

W 2008 roku wzrastające ceny benzyny sprawiły, że elastyczna praca stała się jednym z głównych tematów w najważniejszych mediach.  Podobnie było ze wzrastającą ceną wynajmu nieruchomości i kryzysami na rynku pracy. Na każdy z nich odpowiedzią (nie mówię, że jedyną) jest elastyczność.

9. KOBIETY NA RYNKU PRACY

Tak, jesteśmy tu! I jest nas coraz więcej i to coraz lepiej wykształconych. Jedyny problem – postanowiłyśmy zaliczyć obie kary za grzech pierwotny i nie tylko rodzimy dzieci w bólach, ale chcemy też pracować! I spróbujcie nam nie pozwolić. Tyle, że bez elastyczności długo nie pociągniemy. Rynek pracy zmienia się pod nas.


Pewnie, że są plusy i minusy elastyczności. Flexi nie oznacza, że teraz życie będzie piękne, raj na ziemi, słońce przez cały rok i drinki z palemką na pięknej plaży. Nikt tego nie obiecuje. To po prostu dostosowanie do nowych warunków. Wszystko płynie, jak mawiał klasyk, a gdy wieje wiatr zmian, niektórzy budują mury, a inni wiatraki. Pytanie – co Ty będziesz budował/a?


Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0