Kto szuka pracy?

Poprawa koniunktury na rynku pracy zachęca Polaków do bardziej aktywnego poszukiwania nowego zatrudnienia. Eksperci serwisu rekrutacyjnego Szybkopraca.pl, na podstawie danych osób rejestrujących CV od początku 2010 roku, przeanalizowali, w jakich regionach chcą pracować i w jakich branżach zdobywają doświadczenie osoby poszukujące pracy. Kandydaci zostali podzieleni również według wieku, wykształcenia oraz płci.


Najwięcej osób z produkcji

Okazuje się, że najwięcej osób, które myślą o zmianie pracodawcy, zdobywa doświadczenie zawodowe w produkcji (14,41 proc.). Na drugim miejscu znaleźli się przedstawiciele handlowi i sprzedawcy (10,76 proc.). CV rejestrują również pracownicy budowlani różnych specjalizacji – odsetek CV pochodzących z budownictwa wynosi 8,75 proc. Największa aktywność przedstawicieli wymienionych branż jest spowodowana dużym odsetkiem miejsc pracy proponowanych dla tych grup zawodowych. Dane serwisu rekrutacyjnego Szybkopraca.pl pokazują, że w III kw. 2010 roku z budownictwa pochodziło 11,23 proc. ogłoszeń, z produkcji 10,12 proc., a ze sprzedaży 6,14 proc.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że na kolejnych miejscach znalazły się osoby pracujące w gastronomii (6,20 proc.), usługach (5,85 proc.), logistyce i dystrybucji (3,38 proc.) oraz motoryzacji (2,65 proc.). Są to przedstawiciele zawodów fachowych i fizycznych. Można więc wywnioskować, że ta grupa jest bardziej mobilna od pracowników umysłowych.Młodzi najbardziej zdeterminowani

Ponad połowa CV zarejestrowanych w serwisie rekrutacyjnym Szybkopraca.pl to dokumenty osób w wieku od 18 do 25 lat. Jest to grupa, której na polskim rynku pracy najtrudniej jest znaleźć stałe zatrudnienie. Większość absolwentów to osoby po kierunkach humanistycznych. Pracodawcy natomiast najczęściej potrzebują osób z wykształceniem ścisłym, w tym techniczym i ekonomicznym. Taka sytuacja powoduje, że młodzi ludzie są grupą najczęściej rejestrującą swoje dane w serwisach rekrutacyjnych.

Natomiast ludzie w wieku 26-35 lat to zwykle specjaliści, którzy mają już kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Takie osoby stanowią 29,65 proc. osób aktywnie poszukujących zatrudnienia. Rotacja w tej grupie zawodowej jest mniejsza, ponieważ większość jej przedstawicieli ma ustabilizowaną sytuację zawodową i zmiana pracodawcy w ich przypadku będzie wiązała się z większymi wymaganiami finansowymi.

Pozostałe grupy wiekowe, które poszukują zatrudnienia to osoby w wieku 36-45 lat (11,28 proc.), ludzie  w wieku od 45 do 55 lat (5,61 proc.) oraz kandydaci powyżej 56 roku życia (1,08 proc.).
Pracy szukamy po maturze

Dane pokazują, że 54,78 proc. wszystkich osób zarejestrowanych od początku 2010 roku w serwisie Szybkopraca.pl stanowoią użytkownicy z wykształeceniem średnim. Są to zarówno osoby studiujące zaocznie lub wieczorowo, jak i młodzi ludzie, którzy nie zamierzają kontynuuować nauki. Stąd największy odsetek osób z wykształceniem średnim.

18,93 proc. Polaków poszukujących pracy to osoby z wykształceniem wyższym. Są to najczęściej młodzi ludzie, którzy niedawno uzyskali dyplomy wyższych uczelni. Kolejną grupę stanowią ludzie z wykształceniem zawodowym (16,46 proc.), do których najczęściej należą osoby z doświaczeniem zawodowym w produkcji i budownictwie.

Najmniej osób szukających zatrudnienia ma wykształcenie gimnazjalne (6,63 proc.) i podstawowe (3,20 proc.).


Najpopularniejsze województwa

Osoby, które rejestrują swoje dane w serwisie Szybkopraca.pl, mają również możliwość wybrania województwa, gdzie chciałayby znaleźć zatrudnienie. Najwięcej kandydatów zaznaczyło regiony,  których sytuacja gospodarcza jest lepsza. W związku z tym najwięcej użytkowników zadeklarowało, że chce pracować w woj. śląskim (18,30 proc.), mazowieckim (16,47 proc.) i dolnośląskim (11,15 proc.). Na kolejnych miejscach znalazło się woj. małopolskie (8,80 proc.) i wielkopolskie (7,25 proc.).

Najmniej atrakcyjne wydają się regiony wschodnie: woj. podlaskie (1,55 proc.), świętokrzyskie (1,82 proc.), warmińsko-mazurskie (2,46 proc.). Na ostatnich miejscach znalazło się też woj. lubuskie (2,59 proc.) i opolskie (2,32 proc.).Mężczyzn odrobinę więcej

Dane serwisu rekrutacyjnego Szybkopraca.pl pokazały, że CV rejestrują częściej mężczyżni niż kobiety. Wśród osób poszukujących pracy 51,46 proc. to mężczyźni, a 48,54 proc. to przedstawicielki płci pięknej.


Źródło: Szybkopraca.pl

Szybkopraca.pl to jeden z najdynamiczniej rozwijających się serwisów rekrutacyjnych w Polsce, który istnieje od 2007 roku. Użytkownicy portalu mogą korzystać z porad multimedialnych i kreatora CV. Od 2008 roku publikowane są raporty opisujące aktualną sytuację na rynku pracy w Polsce. Serwis prowadzi badania, dzięki którym sprawdza nastroje wśród osób poszukujących zatrudnienia.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0