Latem więcej pracy w Internecie

Dane makroekonomiczne wskazują na polepszenie się sytuacji gospodarczej. Jak podaje GUS, w II kwartale PKB wzrósł realnie o 3,5%, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, a w lipcu stopa bezrobocia w stosunku do czerwca nieco spadła, do 11,4%.

Jak wynika z danych portalu Pracuj.pl wakacje były bardzo dobrym okresem na szukanie pracy. W porównaniu do poprzedniego lata, pracodawcy zamieścili w serwisie o połowę więcej ofert.

W lipcu i sierpniu w serwisie Pracuj.pl firmy umieściły blisko 41 tysięcy ofert pracy, czyli aż o 52% więcej niż w analogicznym okresie 2009, kryzysowego roku. Lipiec był też dotychczas najlepszym miesiącem na szukanie pracy.

Co ciekawe, ofert było też o 14% więcej niż w okresie wakacyjnym dwa lata temu, kiedy do naszego kraju docierały dopiero pierwsze informacje o globalnym kryzysie. Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl, wysoka liczba ofert opublikowanych w serwisie w lipcu i sierpniu tego roku wynika nie tylko z poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej, ale również z coraz większej liczby pracodawców, poszukujących pracowników przez Internet.– Pracodawcy chcą być po prostu tam, gdzie ich potencjalni pracownicy, a Internet jest obecnie najszybszym, najwygodniejszym i najtańszym źródłem ofert pracy.

Te tendencja będzie się nasilać, bo według Eurostatu, pod koniec 2009 roku, już 59 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiadało dostęp do Internetu (48% w 2008 roku). Jak wskazuje też cykliczne badanie internautów w wieku 24-45 lat, przeprowadzane przez Gemius dla Pracuj.pl, globalna sieć jest wybierana przez ponad połowę internautów jako pierwsze źródło ofert pracy (57%), a według 71% z nich jest to najwygodniejszy sposób jej poszukiwania.

W tegoroczne wakacje, podobnie z resztą jak w poprzedzających je miesiącach, najłatwiej było znaleźć pracę w branży handel i sprzedaż (prawie 12 000 ofert), w sektorze finansowym (ponad 6 800) oraz w budownictwie i nieruchomościach (5 600 propozycji). W letnie miesiące poprzez Pracuj.pl firmy szukały głównie handlowców (ponad 16 000 ofert) i osób do działów obsługi klienta i call center (ponad 7 600 propozycji), a na trzecim miejscu uplasowali się specjaliści IT (ponad 7 200 ofert.)


Jak zauważa Przemysław Gacek, mimo wzrostu liczby ogłoszeń trudno jeszcze mówić o powrocie rynku pracownika. – Struktura ofert nadal jest „kryzysowa”. Największy przyrost w analizowanym okresie zaobserwowaliśmy w branży budowlanej oraz handlu i sprzedaży. W przypadku budownictwa decydujące znaczenie ma sezonowość tego rynku, handlowców poszukuje się niezależnie od koniunktury. Widać także, że pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów znających się na nowych technologiach, w tym przede wszystkim programistów. Jednak liczba ofert w innych działach niesprzedażowych, takich jak marketing czy HR, rośnie zdecydowanie wolniej.


Mimo bardziej optymistycznych wieści, bezrobocie w niektórych regionach wciąż jest bardzo wysokie. Według lipcowych danych GUS, najwyższa stopa bezrobocia nadal utrzymywała się w województwie warmińsko-mazurskim (18,1%). Złą sytuację na tym regionalnym rynku pracy potwierdzają również dane Pracuj.pl. Pracodawcy z tego województwa opublikowali w wakacje tylko 1153 oferty, gorzej było tylko województwie podlaskim, które również boryka się z dużym bezrobociem. Polscy pracownicy nie mogli też liczyć na zagraniczne firmy, te w lipcu i sierpniu umieściły w sumie zaledwie 656 ofert dla specjalistów i menedżerów.

Wykres 1. Liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) 2009 i 2010

Źródło: Pracuj.pl

1 komentarz
  1. Reply
    Naro 16 września 2010 at 01:41

    przydalaby sie w koncu zmiana, w sumie zarabiamy z mezem sporo, ale on pracuje za granica a moja pensja jest niewystarczajaca do tego abysmy we dwojke mogli wziac kredyt… szkoda

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0