Freelancer w cenie

XXI wiek to szybki rozwój rynku i gospodarki, który stwarza wiele możliwości zarobkowych. Większość z nas kierując się stabilnością zatrudnienia wybiera stały etat. Niemniej jednak młodzi, ambitni i wykształceni ludzie, sugerując się wysokością zarobków oraz elastyczną formą zatrudnienia, coraz częściej decydują się pracować na własny rachunek.

Freelancer, powszechnie nazywany wolnym strzelcem, to osoba, która jest szefem dla siebie i realizuje projekty na zlecenie. W Polsce zapotrzebowanie na pracowników projektowych rośnie z roku na rok, szczególnie w branży IT. Taka forma pracy przynosi wiele korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Dla freelancera dużym atutem jest możliwość wykonywania zadań projektowych bez konieczności wychodzenia z domu, a także elastyczne godziny czasu pracy. Z kolei dla pracodawcy to okazja do zmniejszenia kosztów zatrudnienia oraz zdobycia fachowców tylko na czas wykonania potrzebnych prac w projekcie. Za pośrednictwem serwisów outsourcingu takich jak JAVEO (www.javeo.pl), specjaliści IT mogą stworzyć własne CV w bazie potencjalnych pracowników wyceniając również swoje kompetencje.

Oszacowanie wartości własnej pracy warto przygotować wcześniej, ponieważ znacznie skraca to proces finalizacji umowy ze zleceniodawcą. A przecież, jak wszyscy wiemy – czas to pieniądz.


Ile kosztuje freelancer

Każdy, kto rozpoczynał karierę jako wolny strzelec, z pewnością zadawał sobie pytanie, na ile wycenić wartość swojej pracy. Wyliczenie własnego zarobku nie jest bowiem rzeczą prostą. Z jednej strony, jeśli zaoferuje się zbyt wysoką kwotę, potencjalny pracodawca może wybrać kogoś tańszego. Nie powinno się także podawać stawki bardzo niskiej. Dlaczego? Środowisko branżowe określa to jako psucie rynku, a klient może nabrać wątpliwości co do wycenianych umiejętności i skorzystać z innej oferty. A różnorodność ofertowa na serwisach B2B jest naprawdę rozpięta.

Są trzy podejścia do wyliczania stawek:

1.   Stawki rynkowe – wyliczane na podstawie znajomości rynku i wysokości stawek dla osób o podobnych kwalifikacjach.
2.   Stawki bazujące na koszcie – oferowana stawka wynika z indywidualnych potrzeb zarobkowych.
3.   Stawki bazujące na korzyści dla zleceniodawcy – najbardziej skomplikowany sposób wyliczenia stawki. Wymaga posiadania unikalnych kompetencji oraz znajomości biznesu klienta, a przede wszystkim zysków, jakie ten osiągnie dzięki naszej pracy.


Zarobek opłacalny

Jest rzeczą naturalną, że potencjalny pracownik przyjmując zlecenie nastawiony jest na zysk, a nie stratę. Zarobki powinny przynajmniej pokrywać ponoszone koszty, a w tym celu należy uwzględnić nie tylko faktyczne, ale i kompletne wydatki, jak również własne możliwości zarobkowe. Tak oblicza się swoją płacę minimalną. A dobra wycena projektu jest gwarantem zadowolenia z wyników końcowych zarówno dla wykonawcy, jak i osoby zlecającej wykonanie zadania.

Jednym ze sposobów wyceny godziny pracy przez freelancera jest zsumowanie wszystkich kosztów, jakie ponosi się w ciągu roku. W tym wypadku trzeba pamiętać nie tylko o opłatach miesięcznych, ale i tych, które pojawiają się rzadziej. Dobrze jest przygotować sobie kosztorys, w którym zawarte zostaną wydatki takie jak:
– Koszty dotyczące utrzymania – stałe opłaty miesięczne związane z mieszkaniem, rachunkami za media, wyżywieniem itp.
– Podatki i ZUS – zważywszy na to, że zależą od formy działalności i mogą przekroczyć 50% kwoty na rękę, w celu ich określenia najlepiej użyć jednego z kalkulatorów płac, jakie są dostępne
w internecie.
– Koszt utrzymania samochodu – paliwo, ubezpieczenie, przeglądy, naprawy, parking, itp.
– Opłaty związane z podróżami służbowymi.
– Wydatki na wymianę komputera lub oprogramowania.
– Koszty kursów, szkoleń i uzyskania certyfikatów.

Dodatkowo osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny uwzględnić koszt utrzymania biura, rachunkowości i innych spraw administracyjno-formalnych związanych z działaniem firmy.

Ile dla pracownika, ile dla pracodawcy?

Prędzej czy później każdy freelancer przekonuje się o tym, że okresy wytężonej pracy przy projektach przeplatają się z tymi, gdy zadań brakuje. Jest to sytuacja naturalna i dlatego także należy ją uwzględnić podczas wyliczania swojej stawki. Czas, za który klienci nie płacą, to m.in.:
– Poszukiwanie podwykonawców/zleceniodawców.
– Zdobywanie/poszerzanie kwalifikacji.
– Urlopy.
– Święta i dni wolne.
– Choroby.

Dla przykładu: w 2010 roku jest 253 dni roboczych. Zakładając, że urlopy w roku wyniosą 26 dni i ok. 20% pozostałego czasu, to rzeczywiste wynagrodzenie wolny strzelec otrzyma zaledwie za 182 dni pracy. W efekcie, jeżeli freelancer rozliczający się na umowę zlecenie chciałby zarabiać średnio 2.500 zł miesięcznie na rękę (czyli 30.000 zł rocznie), to po uwzględnieniu konieczności odprowadzenia podatku i ZUS musiałby zarobić 40.068 zł brutto na rok. Licząc dalej, koszt jego pracy dla pracodawcy wyniesie 47.484 zł. Dzieląc roczny zarobek brutto przez ilość dni pracy, stawka dzienna dla pracownika wyjdzie na poziomie 220 zł przy koszcie dla pracodawcy w wysokości 258 zł.

Wszystko to na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. Niemniej jednak w internecie można znaleźć kalkulatory dedykowane freelancerom, które ułatwiają zsumowanie wszystkich kosztów ponoszonych przy wykonywaniu zlecenia (np. http://freelanceswitch.com/rates/).


Czas to też pieniądz
Jak już zostało to zasygnalizowane, za okres poszukiwania odpowiednich zleceń nikt freelancerowi nie płaci. Korzystanie z usług serwisów outsourcingowych IT poszerza możliwości znalezienia ciekawych projektów, a także skraca okres bez zarobków. Platforma JAVEO oferuje bezpłatną rejestrację do bazy specjalistów IT. Fachowcy mają możliwość uzupełniania swojego cv zaznaczając oraz wpisując konkretne umiejętności, zdobyte certyfikaty a także języki programowania, którymi się posługują określając również ich stopień biegłości. Mogą również podać sugerowaną stawkę za godzinę pracy. Jest to jednocześnie ułatwienie dla zleceniodawców, którzy za pomocą kilku kliknięć mogą odnaleźć odpowiedniego pracownika. Ponadto zamieszczona w serwisie baza wiedzy ułatwi planowanie własnej kariery.


Autor: Paweł Cybulski, wiceprezes zarządu JAVART Sp. z o.o.

————————-
JAVART powstał w 2000 roku i jest specjalistą w tworzeniu rozwiązań wspierających obsługę klienta oraz automatyzację procesów biznesowych w obszarach: CRM, Contact Center, e-commerce. Z usług firmy korzystają największe polskie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne oraz instytucje finansowe. Łącząc najnowsze standardy technologiczne ze zrozumieniem potrzeb biznesowych klientów, JAVART tworzy światowej klasy rozwiązania IT: bezpieczne, stabilne i ergonomiczne.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0