Jaka praca popularna w wakacje?

W jakim zawodzie najszybciej znajdziemy pracę na etat w czasie wakacji? Najłatwiej będzie pracownikom budowlanym, kierowcom, sprzedawcom i osobom zatrudnionym w call center. Polacy poszukujący pracy w okresie wakacyjnym skupiają się jednak na innych zawodach. Tu króluje chęć znalezienia zatrudniania w hotelach, rolnictwie lub ochronie środowiska. I właśnie na te ogłoszenia wysyłamy najwięcej CV.


Pracownicy budownictwa i przemysłu górą

Dane serwisu rekrutacyjnego szybkopraca.pl pokazują, że w okresie letnim 2010 roku najwięcej pracodawców poszukuje pracowników budowlanych (12,05 proc.) oraz przemysłowych (11,19 proc.). Nie jest to wynik zaskakujący, gdyż w wakacje rusza bardzo dużo prac modernizacyjnych, budów dróg i renowacji budynków. W związku z okresem wakacyjnym pracodawcy poszukują też więcej kierowców (8,64 proc.). Ma to głównie związek ze wzmożonym ruchem turystycznym.

Na polskim rynku pracy od ponad roku utrzymuje się tendencja wzrostu zapotrzebowania na sprzedawców i handlowców. Osób do pracy w tych zawodach poszukuje się także w wakacje – do sprzedawców było adresowanych 7,21 proc. ofert, a do handlowców 6,69 proc.

Na kolejnych miejscach znalazły się oferty dla pracowników call center (3,48 proc.), kucharzy (2,63 proc.), nauczycieli i lektorów (2,55 proc.) oraz pracowników magazynu i dystrybucji towarów (2,51 proc.).


W jakich branżach szukamy pracy?

Wyniki oglądalności pokazują jednak, że osoby poszukujące pracy częściej przeglądają ogłoszenia związane z zawodami, na które zapotrzebowanie ze strony pracodawców jest zdecydowanie mniejsze. Wiąże się to ze zjawiskiem rosnącej liczby absolwentów, którzy mają problemy ze znalezieniem pracy zgodnej z profilem swojego wykształcenia.


Największą popularnością cieszą się ogłoszenia związane z cateringiem i zatrudnieniem w hotelach. Średnia oglądalność jednego ogłoszenia z w tym zawodzie wynosi 1896,21 odsłony, podczas gdy odsetek ogłoszeń dla tego typu pracowników wyniósł 0,83 proc. Podobną tendencję można zaobserwować w rolnictwie i ochronie środowiska, w zawodach sekretarki i asystentki oraz pracowników ochrony. Średnia oglądalność dla tych zawodów wyniosła odpowiednio: 1152,48 odsłon, 589,48 odsłon oraz 536,16 odsłon. Natomiast odsetek ofert pracy w tych zawodach wyniósł zaledwie: 0,46 proc., 0,49 proc. i 1,57 proc.


W pierwszej dziesiątce pod względem odsłon znalazły się również takie zawody jak kucharz (1422,38 odsłony), pracownicy restauracji, barów i pubów (1419,22 odsłony), dystrybutorzy oraz magazynierzy (563,06 odsłony). Jednak te zawody znalazły się również na najwyższych miejscach pod względem liczby dostępnych miejsc pracy. W tych przypadku możemy zaobserwować, że z jednej strony występuje zapotrzebowanie na takich pracowników, a z drugiej strony takie oferty pracy cieszą się zainteresowaniem.


Na jakie stanowiska wysyłamy CV?

Dane pokazują, że w okresie letnim najwięcej CV jest wysyłanych na stanowiska związane z rolnictwem i ochroną środowiska. Na jedno miejsce było wysłanych średnio 53,58 aplikacji. Świadczy to o stosunkowo małej liczbie ofert pracy w tym zawodzie w porównaniu do liczby osób, które są zainteresowane pracą związaną z rolnictwem. W podobnej sytuacji znajdują się osoby poszukujące pracy jako asystentki i sekretarki, pracownicy HR lub w administracji państwowej.


Dużo osób przesyła CV na stanowisko sprzedawcy – w sklepach odzieżowych średnio 29,65 aplikacji, a w supermarketach 11,48 CV. W zawodzie kuriera lub magazyniera przesłano średnio 16,81 CV, a na stanowisko pracownika biurowego lub call center 15,11 aplikacji. Ci kandydaci nie narzekają na zbyt małą ilość miejsc pracy, ponieważ te zawody mieszczą się w pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych pracowników.


Źródło: SzybkoPraca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0