Know HowKomunikacjaPressroomStrategia

Jak zwalniać po ludzku?

Traktowanie kapitału ludzkiego jako największej wartości firmy przejawia się nie tylko w działaniach wobec zatrudnionych pracowników, ale także wobec tych, z którymi organizacja musi się rozstać z powodów od nich niezależnych (kryzys, reorganizacje, likwidacja stanowisk i działów itp.). Dlatego warto dobrze przygotować się do procesu zwolnień w firmie i poświęcić trochę czasu na zaplanowanie programu wsparcia dla zwalnianych pracowników.

Czasami budżet firmy pozwala na zlecenie realizacji programu outplacement specjalizującym się w tego typu usługach agencjom doradztwa personalnego, ale jeśli takich możliwości nie ma, elementy takiego programu można zrealizować własnymi siłami – np. przy pomocy działu personalnego czy też przełożonych zwalnianych pracowników.

Do procesu zwolnień warto się przygotować nie tylko od strony formalnej (wybrać adekwatny tryb zwolnienia, przygotować dokumenty itp.), ale także odpowiednio wcześniej zebrać informacje, które mogą pomóc zwalnianemu pracownikowi odnaleźć się w nowej sytuacji/roli życiowej – osoby poszukującej pracy.

Po pierwsze, dla odchodzącego z firmy pracownika ważne może być otrzymanie rzetelnych informacji zwrotnych na temat jego mocnych stron – zweryfikowanych na zajmowanym przez niego stanowisku umiejętnościach, wiedzy, cechach osobowości, które sprawiały, że był efektywny, dobrze współpracował lub kierował zespołem itp. Istotne jest także, by pracownik uzyskał świadomość swoich słabszych stron. Dzięki tym informacjom będzie mógł koncentrować się na tych ofertach pracy, które  możliwie najpełniej odpowiadają jego potencjałowi zawodowemu i unikać tych, które niosą ze sobą ryzyko niedopasowania zakresu obowiązków do posiadanych przez niego predyspozycji.

Po drugie, cenne z punktu widzenia zwalnianej osoby są wszelkie informacje na temat lokalnego rynku pracy oraz tego, jak powinna się zabrać do poszukiwania nowego zatrudnienia. W tym przypadku chodzi o zebranie danych dotyczących agencji pośrednictwa pracy działających w danym mieście lub regionie, jak również innych działających w okolicy firm, które być może będą zainteresowane pozyskaniem pracowników o kwalifikacjach zbieżnych z tymi, jakie posiadają zwalniani pracownicy. Dla osób, które od lat nie były w sytuacji poszukiwania pracy i nie wiedzą np. jak i gdzie w Internecie  szukać ofert zatrudnienia, pomocna będzie gotowa lista adresów stron internetowych, gdzie takie oferty są zamieszczane. Może także okazać się przydatne czasowe udostępnienie zwalnianym pracownikom firmowego komputera z dostępem do sieci, co pozwoli im skutecznie poszukiwać ofert w Internecie i wysyłać w odpowiedzi na nie swoje dokumenty aplikacyjne.

Dla osób poszukujących pracy cenne będą także informacje o prowadzonych przez lokalne organizacje i urzędy bezpłatnych i płatnych kursach doszkalających np. z zakresu korzystania z różnych programów komputerowych lub przygotowujących do założenia własnej działalności gospodarczej.

Warto też pomyśleć o uruchomieniu dyżurów firmowego prawnika lub specjalisty z działu kadr, w czasie którego będą udzielane porady dotyczące np. negocjowania z bankiem zawieszenia spłat kredytu, plusów i minusów założenia własnej działalności gospodarczej, różnych możliwych form zatrudnienia, poprawnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych itp. Można też uruchomić inicjatywę pozostających w firmie pracowników i udostępnić im tablicę, na której będą umieszczali informacje o wszelkich zasłyszanych przez nich możliwościach podjęcia pracy, nawet czasowej, co może okazać się szczególnie ważne dla tych, którzy chcą lub muszą  podjąć jakąkolwiek pracę od zaraz. Mogą  się na niej znaleźć przykładowo takie oferty jak „poszukiwana jest osoba do opieki nad 2-letnim dzieckiem”, „szukam osoby do mycia okien”, lub „do strzyżenia trawników” .

Podsumowując, każda inicjatywa, czy to wychodząca z działu personalnego czy od pozostałych pracowników firmy, która mieści się w szeroko pojętym wsparciu dla zwalnianych osób, jest warta wzięcia pod uwagę. Im więcej takich inicjatyw i konkretnych działań, tym trudny czas pozostawania bez pracy krótszy, a istniejące na rynku możliwości i szanse w pełni wykorzystane.


Autor: Sylwia Kościuszko, Menedżer ds. Projektu, HRK S.A., e-mail: sylwia.kosciuszko@hrk.pl

Źródło: HRK S.A.


Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0