EFS – większy dostęp do szkoleń pracowników

Według najnowszych badań MillwardBrown SMG/KRC, przeprowadzonych na zlecenie PARP, małe przedsiębiorstwa wciąż pozostają w cieniu średnich, jeśli chodzi o liczbę szkolonych pracowników. Główną barierą w dostępie do różnych form podnoszenia kwalifikacji pozostają w dalszym ciągu finanse. Zaradzić temu mogą coraz popularniejsze szkolenia dofinansowywane z funduszy unijnych. Niestety,  aż ponad 80% najbardziej potrzebujących małych firm z takiej formy pomocy do tej pory nie skorzystała.

Optymistyczne perspektywy

O ile prawie 98 procent pracowników przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób, przeszło jakiekolwiek szkolenie w ciągu dwóch ostatnich lat, o tyle w przedsiębiorstwach mniejszych szkolono niecałe 77 procent. Finanse są jedną z głównych barier stojących na przeszkodzie rozwijania wiedzy
i umiejętności pracowników. Na rynku są dostępne szkolenia dofinansowane z funduszy unijnych, które znacznie redukują koszty wysyłania pracowników na szkolenia. Mimo to, małe firmy dwa razy rzadziej korzystają z takiej pomocy niż średnie przedsiębiorstwa.


Wykres 1: Uczestnictwo pracowników w szkoleniach dofinansowywanych
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ciągu ostatnich dwóch lat


Są jednak dobre wieści. Jeśli wierzyć w deklaracje ankietowych przedsiębiorstw, w przyszłości ma się to zmienić –  27,7% menedżerów małych firm deklaruje chęć korzystania z dostępnych na rynku szkoleń dofinansowywanych  w ramach EFS-u w ciągu najbliższego roku. To o dwa punkty procentowe więcej wskazań, niż w przypadku średnich przedsiębiorstw.

 

Wykres 2: starania firm dotyczące uzyskanie dofinansowania szkoleń
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Odczarować szkolenia EFS

Obiegowe postrzeganie szkoleń dofinansowywanych z funduszy unijnych nie przekłada się na opinie na ich temat deklarowane w badaniu. Połowa ankietowanych przedsiębiorców uważa, że szkolenia dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego mają prestiżowy charakter.
¼ zarządzających, którzy wzięli udział w badaniu Millward Brown/SMG KRC wyraża zdanie, że firmy biorące udział w szkoleniach dofinansowywanych przez EFS, szybciej się rozwijają. Anna Świebocka
– Nerkowska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości twierdzi, że w każdej branży  zdarzają się geniusze i szarlatani, a szkolenia nie są wyjątkiem od tej reguły. Andrzej Jania z Polskiej Izby Firm Szkoleniowych dodaje, że firmy szkoleniowe podlegają normalnym prawom rynku i to klienci weryfikują dobre i złe  usługi edukacyjne.

 

Wykres 3: Opinie o szkoleniach dofinansowywanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
odpowiedzi: 5 – zdecydowanie się zgadzam


Dużo korzyści na wyciągnięcie ręki

Otwarte szkolenia dofinansowywane z Europejskiego Funduszu Społecznego są idealnym rozwiązaniem szczególnie dla firm mikro i małych zatrudniających kilka osób. Pracownicy mogą indywidualnie podnosić kwalifikacje, a w trakcie szkoleń wymieniać się wiedzą i doświadczeniem
z innymi uczestnikami.  – Szkolenia współfinansowane ze środków EFS praktycznie nie różnią się poziomem od szkoleń komercyjnych – uważa Maciej Matulka z firmy Rabugino Sp. z o.o. – A korzyści jest wiele, tak jak w przypadku innych szkoleń: począwszy od bardziej zmotywowanego pracownika, przez wiedzę, umiejętności i inspiracje wyniesione z zajęć i wykorzystane w pracy, po zdobycie nowych, często wymiernie korzystnych, kontaktów dla firmy – dodaje.

Na rynku są dostępne dofinansowywane szkolenia otwarte. Firmy zatem nie muszą wyważać otwartych drzwi i przygotowywać odrębnych wniosków. Wszystkie aktualne szkolenia i studia podyplomowe współfinansowane z funduszy unijnych znajdują się na stronie www.inwestycjawkadry.pl. Przyjazna wyszukiwarka pozwala szybko znaleźć odpowiednie szkolenie (temat, miejsce, termin). Korzystanie z bazy jest bezpłatne – zarówno dla zainteresowanych uczestniczeniem, jak i dostawców szkoleń czy studiów podyplomowych.

Źródło:
„Projekt badawczy „Podnoszenie kwalifikacji pracowników sektora MSP”. Badanie przeprowadzone przez instytut MillwardBrown SMG/KRC na próbie 800 właścicieli
i członków kadry kierowniczej przedsiębiorstw zatrudniających do 250 osób – marzec 2010 r.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0