Pośrednictwo pracy 2004-2009

W 2009 roku nastąpił 16% spadek liczby pracowników zatrudnionych za pośrednictwem agencji zatrudnienia u pracodawców polskich i zagranicznych. Ich łączna liczba wyniosła 257 539 osób.
Powodem spadku popytu na pracowników była gorsza koniunktura gospodarcza w Polsce i kryzys ekonomiczny w krajach tradycyjnie zatrudniających najwięcej pracowników z Polski: Wielka Brytania, Holandia, Francja, Niemcy.
Odnotowany spadek jest jednak mniejszy niż ten, który nastąpił w branży pracy tymczasowej, gdzie liczba pracowników tymczasowych zatrudnionych w roku 2009 spadła o ponad 25% w stosunku do roku 2008.

Liczba pracowników zatrudnionych u pracodawców polskich i pracodawców zagranicznych za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy w kolejnych latach:

W pośrednictwie do pracy rekordowy był rok 2007. Agencje pracy pośredniczyły wówczas w zatrudnieniu 356 163 osób w przedsiębiorstwach w Polsce i za granicą. Już w 2008 roku pierwsze symptomy osłabienia gospodarczej koniunktury spowodowały niewielki 8% spadek do 327 860 osób zatrudnionych w Polsce i za granicą.

Mimo zaobserwowanych w ostatnich dwóch latach spadków w liczbie pracowników zatrudnionych za pośrednictwem agencji w Polsce i za granicą, wciąż te wartości są niemal trzykrotnie wyższe niż w roku 2004, w którym agencje pośrednictwa pracy w kraju i za granicą doprowadziły do zatrudnienia łącznie 98 888 osób.

Od 2005 roku stale rośnie przewaga w liczbie osób zatrudnionych za pośrednictwem agencji na terenie kraju. Rynki zagraniczne wciąż pozostają atrakcyjne dla pracowników i agencji pośrednictwa pracy, jednak to polscy pracodawcy coraz częściej korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy oferujących usługi rekrutacyjne i doradcze. 
W 2005 roku pracownicy zatrudnieni za pośrednictwem agencji za granicą stanowili 49,8% wszystkich, a już w 2009 roku 35,3%.

Mimo spadków w liczbie pracowników tymczasowych i pracowników, którzy zostali zatrudnieni za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy w kraju i za granicą w latach 2008-2009, należy pamiętać, że branża agencji zatrudnienia wciąż odpowiada za zatrudnianie kilkuset tysięcy osób rocznie, nie wliczając personelu własnego agencji.
W 2009 roku łączna liczba pracowników zatrudnionych za podstawie pośrednictwa do pracy w kraju i za granicą oraz pracy tymczasowej wyniosła 626.296 osób, a w 2008 roku 802 607 osób.

Mimo spadków w branży agencji zatrudnienia, liczba agencji zatrudnienia rośnie sukcesywnie od kilku lat:

Liczba agencji zatrudnienia to suma wszystkich agencji prowadzących działalność rekrutacji, doradztwa personalnego, pracy tymczasowej i poradnictwa zawodowego.

Dane: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Przygotowanie informacji: Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0