Na ostatnim posiedzeniu Sejmu zdecydowano o skierowaniu do Komisji Finansów Publicznych prezydenckiego i poselskiego projektu zmian do ustawy o PIT.
Przedstawiony projekt zakłada zmianę brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176, z późn. zm.). Zgodnie z obecnym stanem prawnym wolne od podatku są świadczenia rzeczowe, świadczenia pieniężne sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych.
Wolna od podatku jest zatem wartość otrzymanych przez pracownika świadczeń rzeczowych oraz pieniężnych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł.
Jednak w świetle prawa podatkowego regulacja ta dyskryminuje możliwość korzystania przez pracowników ze świadczeń socjalnych w formie bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towar lub usługi. Zdaniem pomysłodawców projektu, takie różnicowanie w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym świadczeń rzeczowych i pieniężnych oraz bonów, talonów i innych znaków jest nieuzasadnone. Świadczenia te nie powinny być traktowane odmiennie tym bardziej, że bony, talony, inne znaki i świadczenia rzeczowe spełniają tą samą funkcję.
Rozszerzenie zwolnienia z opodatkowania umożliwi faktyczne dokonanie wyboru świadczenia, tzn. zakup produktu za otrzymane świadczenie pieniężne lub wymiana bonu, talonu i innego znaku na wybrany produkt.
Projekt nowelizacji ustawy o PIT skierowany do Komisji Finansów Publicznych zawiera propozycję zwolnienia z opodatkowania, obok wartości obecnie zwolnionych świadczeń rzeczowych, także bonów, talonów i innych znaków, które uprawniać będą do ich wymiany na towar lub usługi.
Źródło: Biblioteka Prawa Pracy
Autor: G. Rompel-Kwiatkowska