Kompetentnie ku przyszłości

absolwenci2Absolwenci szkół wyższych szukają pracy średnio przez okres 10 miesięcy. Nic dziwnego, że młodzi ludzie do 25 roku życia stanowią prawie ¼ wszystkich bezrobotnych. Przyczyny tego problemu upatruje się w niedostosowaniu systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. W Krakowie rozpoczyna się projekt, który ma na celu zmianę tej sytuacji.

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera we współpracy z firmą doradztwa personalnego Accea/Start People Professionals rozpoczynają realizację projektu stażowego „Najlepsi dla Najlepszych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Program zakłada zorganizowanie trzymiesięcznych staży dla 100 studentów uczelni w instytucjach i prywatnych przedsiębiorstwach z różnych sektorów rynku. „W dzisiejszych realiach wykształcenie wyższe nie jest już przepustką do pracy. Dla pracodawców równie ważne jest doświadczenie zawodowe kandydatów. Dlatego też, chcąc umożliwić naszym studentom jak najlepszy start na rynku pracy, zaangażowaliśmy do tego projektu agencję doradztwa personalnego. Dzięki takiej unikalnej współpracy zarówno nasi studenci jak i firmy partnerskie mogą liczyć na profesjonalne doradztwo personalne oraz efektywne wykorzystanie możliwości projektu” – mówi dr Agata Motyl, Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

Nowatorskim aspektem tego przedsięwzięcia jest powierzenie firmie doradczej, posiadającej wieloletnie doświadczenie, pełnej odpowiedzialności za rekrutację i selekcję studentów o odpowiednim profilu oraz organizację staży. Accea/Start People Professionals odpowiada również za monitorowanie przebiegu staży oraz bieżące doradztwo dla uczestników i partnerów projektu. „Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania firm partnerskich oraz analizowania potrzeb poszczególnych działów w firmach, w których docelowo będą pracować stażyści, tak aby projekt sprostał wymaganiom przedsiębiorstw i oczekiwaniom studentów” – mówi Brygida Pomykalska, Konsultant Accea/Start People Professionals. „Jednocześnie rozpoczynamy serię szkoleń dla zainteresowanych studentów, które mają na celu przygotowanie ich do udziału w programie”.

Pierwsze staże powinny się rozpocząć już na początku przyszłego roku. Do tego czasu 100 studentów Wyższej Szkoły Europejskiej zostanie wyselekcjonowanych pod względem kompetencji oraz potencjału zawodowego przez zespół konsultantów Accea/Start People Professionals. „Wybierzemy sto indywidualności, które nie czekają bezczynnie na swoją szansę, a wręcz przeciwnie, aktywnie zabiegają o możliwość zaprezentowania swoich możliwości w biznesie. Musi im przede wszystkim zależeć na rozwoju osobistym” – mówi Brygida Pomykalska.

Wybrani studenci będą mieć szansę rozwoju pierwszych kompetencji zawodowych w starannie dobranych firmach i organizacjach, cały czas korzystając ze wsparcia i doradztwa konsultantów Accea/Start People Professionals. „Natomiast przedsiębiorstwa uczestniczące w projekcie mogą liczyć na zaangażowanie odpowiednio przygotowanych stażystów w okresach wzmożonej pracy, czy też okresach urlopowych etatowych pracowników. Dodatkowo włączają do swoich struktur starannie wyselekcjonowanych potencjalnych pracowników, którzy w przyszłości mogą przyczynić się do budowania przewagi konkurencyjnej firmy” – mówi Brygida Pomykalska.

Programy nauczania szkół wyższych powinny być wzbogacane o szkolenie praktycznych umiejętności, które okażą się pomocne w zawodowym życiu studentów. Realizując projekt „Najlepsi
dla Najlepszych” chcemy pokazać, że wdrożenie tego typu działań nie wymaga przeprowadzenia rewolucyjnych zmian w strukturze uczelni, czy też wielkiego zaangażowania finansowego, gdyż możliwe jest uzyskanie wsparcia ze strony
Europejskiego Funduszu Społecznego. Mam nadzieję, że zainspirujemy tym samym inne jednostki do realizacji tego typu działań” – podsumowuje dr Agata Motyl.

Źródło: Accea/Start People Professionals

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0