Rekrutacja 24 godziny na dobę

compInternetowe giełdy pracy są dziś najszybszym i najchętniej wykorzystywanym sposobem poszukiwania pracowników, i coraz bardziej dystansują inne metody rekrutacji. W Polsce, według różnych źródeł, z tej formy rekrutacji korzysta obecnie około 50 proc. pracodawców. Przekonuje ich do tego brak biurokracji, dostępność przez 24 godziny na dobę oraz wysoka skuteczność.

Internetowe giełdy pracy dają też pracodawcom pełna swobodę w kształtowaniu procesu poszukiwania pracowników i określaniu czasu jego trwania. Najnowocześniejsze z nich pozwalają zautomatyzować w dużej części proces wstępnej rekrutacji oraz zapewniają dostęp do dużych bazy aktywnych kandydatów. Czas poszukiwania pracowników jest dla niektórych firm niezwykle istotny, szczególnie wtedy, gdy muszą szybko pozyskać nowych pracowników lub zatrudnić ich tymczasowo.

Zauważyliśmy, że bardzo często właściciele małych i średnich firm prowadzą proces rekrutacji po tradycyjnych godzinach pracy, wieczorem, z domu. Wykorzystują zalety internetowych giełd pracy, które działają 24 godziny na dobę. Coraz chętniej korzystają też z uruchomionego przez nas kanału online, który umożliwia jednoczesne opublikowanie oferty i dokonanie opłat za pomocą kart lub przelewów bankowych, bez ruszania się sprzed komputera” – mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. „W dużych firmach znacznym ułatwieniem jest dostęp do całego procesu rekrutacji dla wszystkich pracowników, którzy biorą w nim udział w każdym miejscu i czasie. To znacznie usprawnia działania działów HR.”

W Polsce na jednego pracownika działu personalnego przypadają średnio 73 etaty, znacznie poniżej średniej europejskiej i amerykańskiej – wynika z badań przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers w 2009 roku na próbie 37 firm, zgodnie z ogólnoświatową metodologią analizy efektywności zarządzania kapitałem ludzkim SARATOGA.

Z Internetu korzystają jednak nie tylko duże firmy, ale także małe i średnie, które stanowią większość w polskiej gospodarce. „Okres rekrutacji nowej osoby – od podjęcia decyzji, przez opublikowanie ogłoszenia, aż po analizę napływających kandydatur trwa w naszej firmie około jeden miesiąc.  90 proc. podjętych decyzji o zatrudnieniu przez Internet jest trafnych–mówi Robert Długoszewski, dyrektor łódzkiej firmy ALT Systemy Informatyczne. „Przez sieć poszukujemy głównie specjalistów i dzięki temu oszczędzamy na czasie i kosztach.”

Średni czas rekrutacji jednego pracownika w dużych firmach z wykorzystaniem Internetu i innych metod, takich jak polecenie czy wyszukiwanie kandydatów w biznesowych serwisach społecznościowych, wynosi obecnie 62 dni – takie wyniki przyniosły badania „Nawigator HR” oraz „Wpływ spowolnienia gospodarczego na działalność firm”, przeprowadzone przez dział Reward Information Services firmy Hay Group.

Dziś można powiedzieć, że rekrutacja w sieci jest obok zatrudniania z polecenia jedną z najbardziej skutecznych metod poruszania się po rynku pracy. I co ważne – bardzo popularną wśród aplikujących na stanowiska pracy” – uważa Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Za  pośrednictwem sieci poszukują pracowników firmy produkcyjne, ale także z  sektora  szeroko  pojętych  usług,  w tym bankowych i ubezpieczeniowych, oferując    różne    metody    zatrudnienia.    Przykładem    jest    grupa ubezpieczeniowo-finansowa   Aviva,   która   korzysta   z   usług   portalu infoPraca.pl   poszukując   kandydatów   na   doradców  ds.  ubezpieczeń  i inwestycji,  którzy prowadząc własna działalność gospodarczą współpracują z Avivą na podstawie umów agencyjnych.

Internetowa giełda pracy infoPraca.pl dysponuje obecnie jednymi z najnowocześniejszych narzędzi, ułatwiających pracodawcom prowadzenie rekrutacji. Korzysta z nich ponad dwadzieścia trzy tysiące pracodawców, którzy miesięcznie publikują blisko dwadzieścia tysięcy ofert. Korzystają oni z bazy ponad miliona sześciuset tysięcy zarejestrowanych kandydatów.

Źródło: InfoPraca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0