Plaga wypalenia zawodowego wśród polskich pracowników

stresGospodarka wychodzi z kryzysu, ale pracownicy są przemęczeni, przepracowani i zestresowani, pisze „Metro”. Na niespotykaną dotąd skalę dotyka nas plaga wypalenia zawodowego, alarmują psychologowie i ostrzegają, że może to nawet osłabić nasz PKB.

– Mamy już do czynienia z prawdziwą plagą, powiedział gazecie psycholog prof. Bassam Aouil, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego i pracownik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego zespół w październiku przetestował ok. 10 tys. pracowników i okazało się, że co czwarty jest wypalony zawodowo, a kolejnym wypalenie grozi.

Przyczyn jest wiele: od większej ilości pracy w pogarszających się warunkach, po zwiększający się stres przed ewentualnym zwolnieniem. A to wszystko w atmosferze kryzysu. – Wypalenie pracowników prowadzi do dramatów osobistych, depresji, chorób. Wypaleni zawodowo są mniej wydajni w pracy, trzeba organizować zastępstwa, reagować na niespodziewane absencje, zwolnienia chorobowe. Koszty masowego wypalenia zawodowego ponosić będziemy wszyscy, bo może się ono odbić na kondycji finansowej firm i wpłynąć na gospodarkę kraju, tłumaczy profesor.

Psychologowie zalecają terapie dla osób dotkniętych wypaleniem. W przyszłym roku zajęcia rozpoczną się w woj. kujawsko-pomorskim (warsztaty mają organizować wojewódzkie ośrodki medycyny pracy we współpracy z gabinetami psychoterapeutycznymi). Terapeuci podkreślają, że potrzebne są rządowe i samorządowe programy.

Źródło: PAP

1 komentarz
  1. Reply
    Jakub 27 października 2010 at 11:54

    dobrze że istnieją w naszym kraju sposoby na leczenie wypalenia, aczkolwiek w moim odczuciu – lepiej zapobiegać. Służą temu rozmaite szkolenia, np mi znane jest to organizowane przez Pana Pawła Lipnickiego z firmy May Agency – profilaktycznie zabezpiecza przed wypaleniem zawodowym… Pracodawcy powinni o tym myśleć, zanim ich pracownicy zostaną dotknięci tą chorobą XXI wieku…

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0