Wynagrodzenia w pionie sprzedaży

salesmanPion sprzedaży należy do działów strategicznych każdego przedsiębiorstwa. To właśnie na nim spoczywa bezpośrednia odpowiedzialność za pozyskiwanie i obsługę klientów oraz koordynację transakcji handlowych, a co za tym idzie – za wynik finansowy firmy.

Dlatego też tak ważne jest, by zatrudnieni w nim pracownicy byli specjalistami o dużym doświadczeniu i motywacji. Pracodawcy coraz lepiej rozumieją, iż posiadanie najlepszych handlowców na rynku daje wymierną przewagę nad konkurencją, a wiedzę tę coraz częściej przekuwają na złotówki…

Spełnieniem marzeń każdego handlowca powinna być praca w niewielkiej firmie produkcyjnej z kapitałem zagranicznym. Z danych Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources wynika, że to właśnie tam pion sprzedaży opłacany jest najlepiej.

sprzedaż1


Należy zwrócić uwagę na znaczną dysproporcję w wysokości wynagrodzeń zarysowującą się nie tylko między polskim a zagranicznym kapitałem, ale także między przedsiębiorstwami o różnym poziomie zatrudnienia. Co ciekawe, korzystniejsze warunki finansowe pracownikom sprzedaży oferują nie duże korporacje, ale firmy zatrudniające do 100 osób. Hojnie handlowców wynagradzają także przedsiębiorstwa o profilu produkcyjnym, które przewyższają średnią miesięczną pensję firm handlowych i usługowych odpowiednio aż o 1170 i 1644 zł brutto.

Znacznych rozbieżności nie zanotujemy porównując wynagrodzenia pracowników pionu sprzedaży w województwie dolnośląskim i opolskim z średnią krajową. Pensje handlowców sytuują się tutaj na poziomie nieznacznie wyższym niż wynagrodzenia ogólnopolskie. Jak wynika z danych Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources, pracodawcy z województwa dolnośląskiego i opolskiego szczególnie wysoko wyceniają pracę kierowników ds. kluczowych klientów (Key Account Managerów), przyznając im pensje przewyższające średnią aż o 470 zł. Powody do niezadowolenia mogą mieć natomiast dolnośląscy i opolscy inżynierowie sprzedaży, których wynagrodzenie nie przekracza poziomu ogólnopolskiego.

Opracowała: Kinga Marszałek, Młodszy Konsultant w dziale Analiz i Raportów Płacowych
Źródło: qbusiness.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0