64% Polaków nie obawia się utraty pracy

procentW ciągu ostatniego miesiąca stabilne pozostały przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej w kraju. Największa grupa badanych (51 proc., wzrost o 3 pkt) nie oczekuje istotnych zmian w tej dziedzinie. Prawie co czwarty respondent (23 proc.) przewiduje, że najbliższy rok przyniesie poprawę kondycji polskiej gospodarki, a co piąty (20 proc.) obawia się jej pogorszenia – wynika z badania CBOS.

„Od września w zasadzie nie zmieniły się opinie pracowników o bezpieczeństwie ich zatrudnienia. Podobnie jak przed miesiącem blisko dwie trzecie respondentów aktywnych zawodowo (64 proc.) nie obawia się utraty pracy. Zagrożenie takie odczuwa niespełna jedna trzecia z nich (30 proc.), w tym ośmiu na stu (8 proc.) bardzo poważnie obawia się bezrobocia” – napisano w opublikowanym w poniedziałek badaniu.

Opinie o sytuacji gospodarczej w kraju są niemal takie same jak we wrześniu. Ponad jedna trzecia badanych (36 proc.) negatywnie ocenia kondycję polskiej gospodarki. Niewiele więcej osób (38 proc.) uważa, że jest ona przeciętna – ani dobra, ani zła. Pozytywne zdanie o gospodarce ma co piąty ankietowany (21 proc.)

„W ostatnim miesiącu stabilne pozostały przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w najbliższym roku. Nadal ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) spodziewa się jej pogorszenia, a zaledwie co piąty ankietowany (19 proc.) oczekuje poprawy. Co drugi respondent (49 proc.) uważa, że sytuacja w Polsce się nie zmieni” – napisano.

Nieco bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem są prognozy sytuacji politycznej w kraju.

„Jedna piąta badanych (21 proc., wzrost o 4 punkty) spodziewa się jej pogorszenia, a nieco ponad jedna ósma (13 proc.) oczekuje poprawy. Natomiast niezmiennie największa grupa ankietowanych nie spodziewa się żadnych znaczących zmian na polskiej scenie politycznej. Podobnie jak przed miesiącem stanowią oni ponad połowę ogółu respondentów (59 proc.)” – dodano.

Znacznie bardziej krytyczne niż przed miesiącem są opinie o obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

„Negatywnie ocenia ją co drugi badany (51 proc., wzrost o 12 punktów), a co trzeci (34 proc., spadek o 10 punktów) określa ją jako przeciętną. Jedynie co dziesiąty respondent (10 proc.) pozytywnie ocenia to, co obecnie dzieje się na polskiej scenie politycznej” – napisano.

W stosunku do wrześniowego pomiaru pogorszyły się opinie o rozwoju sytuacji w kraju.

„O 4 punkty (do 55 proc.) wzrosła liczba badanych negatywnie oceniających kierunek zmian w Polsce. Przekonanie, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku, wyraża niespełna jedna trzecia ankietowanych (32 proc., spadek w ciągu miesiąca o 4 punkty)” – dodano.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-6 października na reprezentatywnej, losowej próbie 1096 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0