W czasie kryzysu pracodawcy z większą uwagą przypatrują się zdolnościom i kwalifikacjom pracowników zakładów produkcyjnych.
Obok nowoczesnych technologii i dobrego parku maszynowego, zdolna i doświadczona załoga to gwarancja sukcesu każdego zakładu produkcyjnego. Dlatego z roku na rok rosną, szczególnie w kryzysie, wymagania i oczekiwania pracodawców w stosunku do osób aplikujących na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Jakie są to wymagania? Jak dziś wygląda nowoczesny zakład produkcyjny? Jak kształtują się wynagrodzenia w takim dziale?
Nowoczesne technologie i dobry park maszynowy to połowa sukcesu każdej fabryki. „Jednak tak samo ważne a może nawet ważniejsze jest to, aby załoga odpowiedzialna za kwestie związane z utrzymaniem ruchu maszyn była nie tylko doskonale wyedukowana (wykształcenie wyższe, znajomość języków obcych), ale przede wszystkim doświadczona w pracy w dynamicznym środowisku, jakim jest hala produkcyjna” wyjaśnia Małgorzata Kidawa, Starszy Konsultant z międzynarodowej firmy rekrutacyjnej Antal International. „Dlatego od lat zauważamy pozytywną tendencję, jaką jest wzrost wymagań pracodawców w stosunku do zatrudnianych inżynierów i menedżerów”. Dodatkowo z powodu niepewnej sytuacji ekonomicznej pracodawcy oczekują coraz bardziej wyspecjalizowanych i doświadczonych pracowników. Ich unikalne umiejętności i znajomość najnowszych technologii może przyczynić się do znacznych oszczędności i poprawy sytuacji finansowej firmy.
Jakich stanowisk nie może zabraknąć w dziale technicznym nowoczesnej fabryki?
Inżynier mechanik, oprócz ogólnych zagadnień z obszaru mechaniki czy budowy maszyn coraz częściej musi znać także nowoczesne narzędzia wspomagające optymalizację procesu produkcyjnego. W cenie zatem są kandydaci dobrze znający praktyczne zastosowanie TPM (Total Productive Maintenance), potrafiący posługiwać się wskaźnikiem OEE (Overall Equipment Effectiveness- Całkowita Efektywność Sprzętu- mierząca efektywność wykorzystania maszyn), a także zidentyfikować obszary do poprawy, wdrożyć nowe rozwiązania i osiągnąć zamierzone oszczędności. W nowoczesnej fabryce (szczególnie z wysoką automatyzacją procesów) wiedza inżyniera automatyka, który będzie w stanie poradzić sobie z nowoczesnymi sterownikami jest nie do przecenienia.
W pionie technicznym często umiejscowione jest też stanowisko Inżyniera projektu (czasem nazywane także inżynierem ds. inwestycji), czyli osoby, której głównym zadaniem jest obsługa planowanej inwestycji modernizacji czy rozbudowy linii, wydziału lub fabryki. Wymagania stawiane osobom ubiegającym się na to stanowisko to obok fachowej wiedzy technicznej umiejętności zarządzania projektem a także predyspozycje osobowościowe jak umiejętność pracy w stresującym środowisku, zdolności komunikacyjne czy umiejętność bezkonfliktowej współpracy z przedstawicielami różnych działów zaangażowanych w inwestycję. Niejednokrotnie, szczególnie w dużych firmach o złożonej strukturze, spotkać możemy także inżyniera facility lub inżyniera ds. mediów. Zadaniem takiej osoby, jest dbałość o sferę związaną z instalacjami klimatyzacyjnymi, wentylacyjnymi, energetycznymi czy też z zakładową oczyszczalnią ścieków. Wszyscy oni pod czujnym okiem Kierownika technicznego współpracują z pozostałymi działami fabryki w pracy nad jednym wspólnym celem: efektywnym wyprodukowaniem najlepszego jakościowo produktu w jak najkrótszym czasie.
W nowoczesnym zakładzie produkcyjnym potrzeba wielu fachowców, posiadających bardzo wąskie i specyficzne kwalifikacje i umiejętności. „Na wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych jest jednak popyt mimo niestabilnej sytuacji ekonomicznej” dodaje Małgorzata Kidawa. „Po wakacyjnym wstrzymaniu lub ograniczeniu produkcji w większości zakładów produkcyjnych, większość z nich wraca teraz do pracy”. Wzrośnie zatem zapotrzebowanie na nowych pracowników a najbardziej doświadczeni będą mogli liczyć na odpowiednio wysokie wynagrodzenie (przykładowe średnie wynagrodzenia w tabelce poniżej).
Źródło: Antal Polska