Jak płacą w IT?

ITsalaryWynagrodzenie informatyków zmienia się nie tylko ze względu na szczebel zatrudnienia, czy zakres wykonywanych obowiązków. Jak wynika z raportu „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2008 roku”, opublikowanego przez Sedlak & Sedlak, zarobki różnią się również ze względu na rodzaj firmy.

Informatycy zatrudnieni na stanowiskach szeregowych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego (3 700 PLN) zarabiali o 23% więcej niż w polskich przedsiębiorstwach (3 000 PLN). Na stanowiskach specjalistycznych różnica ta wyniosła 27%, natomiast na kierowniczych – 39%. Największe dysproporcje – rzędu 93% – wystąpiły na szczeblu dyrektorskim. Podczas gdy dyrektorzy ds. IT w polskich firmach zarabiali około 8 750 PLN, w organizacjach z przewagą kapitału zagranicznego wynagradzano ich na poziomie 16 900 PLN.


Wykres 1. Wynagrodzenia informatyków w firmach o różnym kapitale

it1

Źródło: Sedlak & Sedlak, Raport płacowy – Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2008 roku

 


Warto zwrócić również uwagę na to, jak różnią się zarobki informatyków w firmach różnej wielkości. Pracownicy szeregowi zatrudnieni w dużych firmach (3 900 PLN) otrzymywali o 25% więcej niż w średnich przedsiębiorstwach (3 110 PLN) i o 39% więcej od osób w małych organizacjach (2 800 PLN). Na szczeblu specjalistów różnice te wyniosły odpowiednio 20% i 47%. Największe dysproporcje można zaobserwować w przypadku informatyków na stanowiskach kierowniczych. Podczas gdy w małych firmach ich zarobki wyniosły 5 300 PLN, w średniej wielkości przedsiębiorstwach wynagrodzenie było o 32% wyższe. W największych organizacjach, zatrudniających ponad 250 osób, mediana płac kierowników ds. IT oscylowała wokół poziomu 8 650 PLN.


Wykres 2. Wynagrodzenia informatyków w firmach różnej wielkości

it2

Źródło: Sedlak & Sedlak, Raport płacowy – Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2008 roku


Więcej informacji o wynagrodzeniach informatyków znajdą Państwo w raporcie firmy Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2008 roku”.

Źródło: wynagrodzenia.pl


Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0