Europa Środkowo-Wschodnia – rosnące koszty pracy

kosztyEuropa Środkowo-Wschodnia to wciąż atrakcyjny region dla zagranicznych inwestorów. Oprócz dostępności wykwalifikowanych pracowników czy potencjału rynkowego zaletą krajów środkowoeuropejskich pozostają relatywnie niskie koszty pracy.
Z każdym rokiem koszty utrzymania miejsc pracy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej są jednak coraz wyższe. Na tle innych państw regionu wyróżnia się Rumunia. Pomiędzy 2000 a 2008 rokiem całkowite koszty pracy zwiększyły się tam ponad 5-krotnie. Nieco mniejszy wzrost wydatków na pracowników odczuły przedsiębiorstwa na Łotwie i w Estonii. Najmniejsze zwyżki kosztów pracy miały natomiast miejsce w Słowenii, Czechach i Polsce.

Na koszty pracy składają się przede wszystkim wynagrodzenia, których koszty w okresie 2000-2008 zwiększyły się w Rumunii blisko 6-krotnie, a na Łotwie blisko 3,5-krotnie. W całej Europie Środkowo-Wschodniej największy wzrost wynagrodzeń przypadł na lata 2006-2008, czyli okres światowej koniunktury gospodarczej. Wynagrodzenia wypłacane pracownikom są najważniejszym, lecz nie jedynym składnikiem kosztów pracy. Pracodawcy obciążani są także pozapłacowymi narzutami na pracę takimi jak: podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Spośród krajów regionu tylko w Polsce i na Litwie pozapłacowe koszty pracy w latach 2000-2008 wzrosły bardziej niż wynagrodzenia.

Jak bardzo wzrosły koszty pracy w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 2000-2008? W jakim tempie zwiększały się wynagrodzenia oraz pozapłacowe koszty pracy? Ile wyniósł indeks kosztów pracy w państwach regionu dla takich sektorów jak przetwórstwo przemysłowe czy budownictwo? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w raporcie „Wzrost kosztów pracy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 2000-2008” w portalu rynekpracy.pl

Źródło: rynekpracy.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0