Zatrudnienie w bankowości spadło o 3 tyś.

bankowośćW porównaniu z ubiegłym rokiem zyski banków skurczyły się o połowę – podała Komisja Nadzoru Finansowego. Rok temu przez pierwsze sześć miesięcy zarobiły ponad 8,6 mld zł. W tym – nieco ponad 4,3 mld zł.

Szukając oszczędności, banki tną zatrudnienie. Z danych KNF wynika, że od początku roku pracę w bankowości straciło blisko 3 tys. osób, a na koniec czerwca sektor finansowy zatrudniał 178,3 tys. osób. Skala zwolnień jest jednak mniejsza, niż spodziewali się analitycy – na początku roku prognozowali, że zwolnienia sięgną nawet 10 proc. zatrudnionych. Co ciekawe, pomimo cięć zatrudnienia cały czas rośnie liczba placówek bankowych – na koniec czerwca w Polsce było ich ponad 15 tys.

Skąd wynikają kłopoty banków? Coraz więcej firm i indywidualnych klientów ma kłopoty z terminowym spłacaniem zobowiązań, banki muszą zawiązywać potężne rezerwy. Gdyby nie złe kredyty, zyski banków byłyby bardzo zbliżone do tych z 2008 r., bo dochody odsetkowe i prowizyjne  są zbliżone do ubiegłorocznych. Zdecydowanie mniej banki zarobiły na wymianie walut – w pierwszej połowie roku było to 347 mln zł, czyli zaledwie 13 proc. z tego, ile udało im się wypracować rok wcześniej. Powodem jest spadek sprzedaży kredytów hipotecznych w walutach obcych – Millennium, Kredyt Bank i DomBank zupełnie zrezygnowały z ich udzielania, a inni gracze drastycznie ograniczali skalę kredytowania.


Źródło: Gazeta.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0