Prezydent podpisał rządową ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców, której główną przesłanką jest ochrona miejsc pracy.
Podpisana ustawa wprowadza między innymi dłuższe okresy rozliczeniowe, elastyczny czas pracy i ograniczenia w stosowaniu umów na czas określony. Przewiduje również pomoc dla przedsiębiorców, którzy przechodzili trudności finansowe. Chodzi o tych, których obroty spadły o co najmniej 25 procent w ciągu 3 miesięcy po 1 lipca 2008 roku, w porównaniu z rocznym okresem poprzedzającym ten czas.
Jakie konkretnie instrumenty daje ustawa?
Pracownicy będą w niektórych miesiącach pracować 6 godzin, w niektórych 10, ale dzięki temu nie utracą miejsca pracy – mówił na antenie TVN24 Jeremi Mordasewicz, ekspert KPP Lewiatan przedstawiciel pracodawców.
Firma będzie mogła skorzystać z dofinansowania z Funduszu Pracy, gdy zabraknie jej zamówień. Będzie też mogła uruchomić dopłaty do wynagrodzeń, w przypadku gdy pracownicy będą pracować w mniejszym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku środki mają pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Państwo będzie też finansować doszkalanie pracowników. Ustawa będzie obowiązywała do końca 2011 roku.
Źródło: TVN24, wp.pl