Prezydent o łagodzeniu kryzysu

kryzysPrezydent podpisał rządową ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców, której główną przesłanką jest ochrona miejsc pracy.

Podpisana ustawa wprowadza między innymi dłuższe okresy rozliczeniowe, elastyczny czas pracy i ograniczenia w stosowaniu umów na czas określony. Przewiduje również pomoc dla przedsiębiorców, którzy przechodzili trudności finansowe. Chodzi o tych, których obroty spadły o co najmniej 25 procent w ciągu 3 miesięcy po 1 lipca 2008 roku, w porównaniu z rocznym okresem poprzedzającym ten czas.

Jakie konkretnie instrumenty daje ustawa?
Pracownicy będą w niektórych miesiącach pracować 6 godzin, w niektórych 10, ale dzięki temu nie utracą miejsca pracy – mówił na antenie TVN24 Jeremi Mordasewicz, ekspert KPP Lewiatan przedstawiciel pracodawców.

Firma będzie mogła skorzystać z dofinansowania z Funduszu Pracy, gdy zabraknie jej zamówień. Będzie też mogła uruchomić dopłaty do wynagrodzeń, w przypadku gdy pracownicy będą pracować w mniejszym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku środki mają pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Państwo będzie też finansować doszkalanie pracowników. Ustawa będzie obowiązywała do końca 2011 roku.

Źródło: TVN24, wp.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0