Amerykańscy pracodawcy przygotowują sie na ożywienie gospodarcze

NYJak radzą sobie amerykańscy pracodawcy w czasach kryzysu? Dwie trzecie z nich przyznaje, że nie czekają z założonymi rękoma, ale podejmują intensywne działania na rzecz wzmocnienia swojej marki jako pracodawcy. W tym akurat warto brać z nich przykład.


Według raportu opublikowanego w zeszłym tygodniu przez portal Careerbuider.com:

37% firm zwiększa wewnętrzną komunikację w zakresie rozpowszechniania informacji o sukcesach firmy

29% firm rozpowszechnia informacje o swoich sukcesach poprzez informacje prasowe

24% pracodawców podkreśla w komunikacji możliwości w zakresie budowania ścieżki kariery wewnątrz firmy

24% firm oferuje programy wprowadzające dla większej ilości pracowników

21% pracodawców wprowadza elastyczne formy zatrudnienia

20% firm dokonuje rewizji ofert pracy w celu podkreślenia zalet swojej kultury organizacyjnej

18% firm dokonuje rewizji swoich materiałów rekrutacyjnych

16% dokonuje zmian w zakładce kariera na swojej stronie


Wśród firm, które musiały zwolnić pracowników wskutek kryzysu, aż 45 % przyznaje, że miało to negatywny wpływ na postrzeganie ich marki jako pracodawcy. 41% pracodawców wprowadza zmiany w procesie rekrutacji pracowników, a 49% wykorzystuje ten czas na rewizję programów retencyjnych (jak  wynik a zinnego badania, ponad 70% firm planuje zatrudnienie po ustąpieniu trwającego kryzysu).

Wśród innych strategii dokonywanych przez amerykańskie firmy znalazły się także: pozyskiwanie talentów, planowanie nowej strategii marketingowej, rewizja programów szkoleniowych, planowanie nowych linii produktowych, budowanie planów sukcesji.

Jak Waszym zdaniem ten strategie pokrywają się z działaniami polskich firm?

1 komentarz
 1. Reply
  Kalina 27 lipca 2009 at 23:39

  Z moich obserwacji wynika, że polskie firmy widząc, że aplikacje od kandydatów spływają do nich hurtowo bez względu na to czy się reklamują czy nie, obniżyły standardy działania.
  Owszem, wciąż pojawiają się na rynku programy wizerunkowe adresowane do studentów i młodych absolwentów, ale jest to w dużej mierze wynik planu z ubiegłorocznych budżetów. To, jak rynek pracy zareagował na kryzys, będzie tak naprawdę widoczne dopiero jesienią.
  Wracając do obniżania standardów: cóż z tego, że w magazynach studenckich można było wiosną znaleźć dziesiątki atrakcyjnych ofert programów praktyk i staży. Firmy, widząc ogromne zainteresowanie swoimi ofertami, zamiast wykorzystać to wizerunkowo i pokazać tysiącom młodych ludzi, że traktują ich poważnie, zlekceważyły większość z nich (bo jednak zdecydowana większość osób została w tych procesach rekrutacji odrzucona). Za lekceważenie uznawane były: brak potwierdzenia otrzymania aplikacji, brak informacji o wyniku rekrutacji, obiecywanie udzielenia informacji o wynikach rekrutacji w krótszym niż to się później okazywało czasie, oferowanie darmowych praktyk i staży przez renomowane firmy, które w ostatnich latach zawsze płaciły za wykonywaną dla nich pracę. Negatywne przykłady niestety można mnożyć. Pozostaje nam czekać na wzorowanie się na amerykańskich kolegach. Zazwyczaj od nich kopiujemy, dobrze by było skopiować i w tym przypadku.
  Pozdrawiam

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0