Zarobki dyrektorów pod lupą

placedyrektorówMediana wynagrodzenia podstawowego dyrektorów w Polsce kształtuje się na poziomie 8 000 PLN, a całkowitego wynosi 10 000 PLN – wynika z najnowszego raportu firmy Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia menedżerów w Polsce w 2008 roku”.

Najlepiej opłacają menedżerów firmy działające w telekomunikacji (mediana 17 000 PLN), ubezpieczeniach (mediana 15 000 PLN) oraz bankowości (mediana 13 000 PLN).

Wysokość płacy menedżerów zależy przede wszystkim od pochodzenia kapitału firmy. Dyrektorzy w firmach zagranicznych otrzymują zdecydowanie wyższe płace. Mediana ich wynagrodzenia całkowitego wynosi 14 000 PLN i jest wyższa o 6 500 PLN od mediany wynagrodzenia oferowanego w firmach polskich.

Na poziom wynagrodzeń wpływa także wielkość firmy. Zdecydowanie najwyższe wynagrodzenia otrzymują dyrektorzy w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 1 000 osób. Mediana ich wynagrodzenia całkowitego kształtuje się na poziomie 14 500 PLN. Jest ona wyższa o 61% od mediany płac dyrektorów w firmach zatrudniających między 50 a 249 osób.

Poziom wynagrodzeń zależy również od województwa, w którym są zatrudnieni dyrektorzy. Najwyższe płace otrzymują menedżerowie z województwa mazowieckiego (15 000 PLN). Kolejne miejsca pod względem wysokości wynagrodzeń oferowanych dyrektorom zajmują kolejno województwa: pomorskie (10 000 PLN), dolnośląskie (10 000 PLN) i wielkopolskie (9 900 PLN).

Istotnym czynnikiem powiązanym z poziomem wynagrodzenia jest wiek dyrektora. Najwyższe płace otrzymują menedżerowie w wieku od 36 do 40 lat – mediana ich wynagrodzenia całkowitego wynosi 13 000 PLN.
Nierozerwalnie związany z poziomem płac na wszystkich szczeblach zarządzania jest staż pracy. Najwyższe wynagrodzenia (mediana 15 600 PLN) otrzymują dyrektorzy z 11–15 – letnim stażem.

Informacja o raporcie:
Raport „Wynagrodzenia menedżerów w Polsce w 2008 roku” prezentuje rynkowe stawki płac kierowników i dyrektorów. Dla wybranych stanowisk menedżerskich zostały sporządzone rozbudowane analizy. W raporcieprzeanalizowane są dane o zarobkach menedżerów w różnych działach i branżach. Przedstawione są wynagrodzenia w zależności od miejsca zatrudnienia, poziomu wykształcenia, wieku, stażu pracy oraz wielkości i pochodzenia kapitału firmy. Omówione są także świadczenia pozapłacowe oferowane menedżerom. Raport można zakupić na stronie www.wynagrodzenia.pl.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0