MBA – szansa na rozwój ale nie dla każdego

mbab26 maja w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie odbyła się debata ekspercka pt.: „ MBA – inwestycja w rozwój czy studia dla snobów?”.

Wydarzenie miało na celu dyskusję nad kondycją i przydatnością studiów menadżerskich w Polsce, w której udział wzięli specjaliści Human Resources, pracodawcy, pracownicy i wykładowcy MBA. Wnioski, wbrew powszechnej opinii sugerują iż niekiedy zamiast szansą na rozwój kompetencji studia MBA mogą stać się stratą czasu i pieniędzy.


W Polsce studia MBA mają dość młodą tradycję, dlatego też ich ukończenie wpisane w CV wciąż stanowi duży atut kandydata. Jak się jednak okazuje nie dla każdego studia te są szansą na rozwój kompetencji a ich ukończenie nie zawsze podnosi wartość pracownika na rynku pracy.

Główną konkluzją z debaty jest fakt iż MBA to studia dla praktyków, osób które mają już jakieś doświadczenie menadżerskie, dzięki czemu wiedzę zdobywaną na zajęciach mogą od razu wcielać w życie. Osoby będące na początku swojej drogi zawodowej mogą wynieść niewiele cennych informacji z programu takich studiów. Zdaniem specjalistów najbardziej efektywnym podejściem do MBA jest odnoszenie przedstawianych w ich trakcie teorii i schematów do mechanizmów działających w praktyce a taką możliwość mają wyłącznie doświadczeni już menadżerowie.

Uczestnicy debaty rozmawiali również o korzyściach jakie mogą płynąć z podjęcia studiów MBA przez osoby prowadzące własny biznes. W ich przypadku największą wartością tych studiów jest szansa na wymianę doświadczeń pomiędzy ich uczestnikami niż zdobycie wiedzy teoretycznej. Taki przepływ informacji pomiędzy praktykami może stanowić dla nich cenną inspirację. Jednak również w tym przypadku specjaliści zaznaczają iż studia powinny zostać podjęte nie na początku a na pewnym etapie rozwoju firmy, kiedy pojawiają się trudniejsze i bardziej skomplikowane problemy w jej prowadzeniu.

W trakcie debaty zwrócono również uwagę na coraz szerszą ofertę studiów MBA jaką proponuje rynek. Dlatego też kandydaci powinni dokładnie przeanalizować programy, wykładowców oraz przyjrzeć się jakości danej oferty studiów zanim zdecydują się zainwestować w nie swój czas i fundusze.

Źródło: Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka w Warszawie


ania-sobaada

Autorką tekstu jest Anna Sobańda, specjalizuje się w rekrutacjach w
obszarze bankowości. Interesuje się dziennikarstwem i kulturą, kocha góry.
Sprawdź profil autora na GL

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0