Większość firm korzysta z technologii informatycznych i potrzebuje wsparcia wykwalifikowanych pracowników z dziedziny IT. Ta zależność powoduje, że aktualnie ponad 8 tysięcy firm zatrudnia specjalistów IT. W jakim regionie Polski najczęściej zatrudniany jest informatyk i w jakiej branży może liczyć na pracę?
Z badań „Wykorzystanie technologii informacyjno-(tele)komunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych w 2013 r.” przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że 8,6 procent firm w Polsce zatrudnia specjalistów z dziedziny IT. Na intensywny rozwój tego segmentu rynku wpływa nie tylko postęp technologiczny, lecz także finansowe wsparcie z zewnątrz, np. od zagranicznych inwestorów czy z dotacji Unii Europejskiej.
– Polska szybko wzmacnia swoją pozycję na światowym rynku dostawców rozwiązań IT. Duże wsparcie stanowi dofinansowanie projektów przez Unię Europejską; od budowy szerokopasmowych łączy internetowych, aż po inwestycje w innowacyjne projekty informatyczne. Według „Mapy dotacji UE” tylko Warszawa uzyskała dofinansowanie 1337 projektów z dziedziny telekomunikacji i e-usług, w całej Polsce zaś zrealizowano ich od 2004 roku niemal 8 tysięcy – mówi Michał Guzek, Managing Partner w firmie IT, Hicron.
Stolica pracowniczym rajem IT
Największy odsetek firm zatrudnia informatyków właśnie w województwie mazowieckim (niemal 13 procent) i dolnośląskim (11,7 proc.). Zaraz za nimi uplasowało się województwo pomorskie (8,9 procent).
– Najmocniejszymi punktami na mapie Polski w kontekście zatrudnienia specjalistów IT są Warszawa i Wrocław. Według szacunków GUS, w województwie mazowieckim i dolnośląskim dwukrotnie częściej niż w lubuskim czy świętokrzyskim znajdują pracę fachowcy z tej dziedziny – mówi Marta Zerka, HR Specialist w Hicron, firmie IT.
Z badań GUS wynika również, że województwo mazowieckie, ze względu na ilość firm planujących zatrudnienie specjalistów w tej dziedzinie, daje informatykom największe szanse na znalezienie pracy. Na tym terenie działa – i oferuje miejsca pracy – blisko 2 tys. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 10 pracowników, co stanowi jedną czwartą wszystkich firm w Polsce.
Bardzo dobre perspektywy na zatrudnienie można również dostrzec w południowo-zachodniej części Polski. W województwie dolnośląskim chęć zatrudnienia fachowców IT deklaruje 814 firm, śląskim – 1047, a w małopolskim – 682. Szukający pracy informatyk nie powinien pominąć również Wielkopolski, w której specjaliści zatrudniani są w 750 firmach. Województwo wielkopolskie jest na czwartym miejscu wśród województw z największą ilością firm zatrudniających tego typu specjalistów.
Nasi informatycy zdobywają coraz lepszą renomę także na rynkach zagranicznych, dlatego część z nich szuka pracy „na zachodzie”, podczas gdy w kraju sporo się dzieje. W Polsce realizowanych jest coraz więcej projektów IT, wiele usług jest też outsourcowanych do rodzimych firm informatycznych. Jakie perspektywy mają więc np. studenci informatyki?
– Polscy specjaliści IT śmiało mogą konkurować z kolegami po fachu z zagranicy. Międzynarodowy charakter firmy sprawia, że współpracujemy z informatykami z całego świata i na tej podstawie śmiało możemy stwierdzić, że wykształcenie, kompetencje i jakość pracy rodzimych specjalistów są na bardzo wysokim poziomie – zaznacza Marta Zerka.
Branża IT i…
Wg Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w perspektywie najbliższych 15 lat fachowcy z dziedziny IT będą najbardziej poszukiwaną grupą wśród zawodów technicznych, notują także jeden z najwyższych wskaźników zatrudnienia: w zawodzie pracuje aż 78 procent informatyków. Które sektory gospodarki najbardziej ich potrzebują?
Popyt na specjalistów IT można zaobserwować nie tylko w najbardziej dedykowanych im branżach: informatycznej i tele-informatycznej. Również inne gałęzie gospodarki bardzo często wykorzystują, na różnym poziomie zaawansowania, technologie informatyczne i potrzebują wsparcia informatyków. W zatrudnianiu przodują: handel hurtowy, przetwórstwo przemysłowe oraz handel detaliczny.
– Nie dziwi fakt, że większość specjalistów wybiera wiodące firmy, bądź te ściśle związane z branżą informatyczną – przedsiębiorstwa te stanowią pewnego rodzaju gwarant rozwoju. Jednak nie tylko branża IT zatrudnia fachowców z dziedziny technologii informatycznych – kandydaci powinni mieć otwartą głowę i świadomość, że etaty dla fachowców czekają również w firmach innych branż, dla których pion IT jest kluczowy dla sprawnego funkcjonowania. Rzeczywistość wymusza na przedsiębiorstwach korzystanie z najnowszych technologii, a z tym bezpośrednio wiąże się wzrost popytu na specjalistów. Bardzo dobre perspektywy zatrudnienia daje np. branża ubezpieczeniowa, w której aż trzy czwarte działających firm zatrudnia specjalistów IT – mówi Marta Zerka z Hicron.
Pracy na stanowiskach IT warto szukać również w branży wydawniczej, w której 81 na 120 firm zatrudnia informatyków. Na uwagę zasługują też firmy z branży bankowej, medialnej i badań naukowych, gdzie zatrudnienie znajdzie się w jednej czwartej z nich.
Dynamiczny rozwój branży teleinformatycznej idzie w parze z niesłabnącym popytem na specjalistów. Jest on oczywiście zróżnicowany, choćby ze względu na region kraju, jednak prognozy dla informatyków są bardzo optymistyczne. Potwierdzają to badania MNiSW, według których aż 90 procent informatyków wybrałoby ponownie tę ścieżkę kariery.
Źródło: Hicron
Image courtesy of Michelle Meiklejohn/FreeDigitalPhotos.net