Prezydent podpisał nowelę Kodeksu pracy ustanawiającą Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy.
Podpisana nowela k.p. nie tylko ustanawia 6 stycznia dniem wolnym od pracy, ale jednocześnie znosi obowiązek dawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę.
Już na etapie prac parlamentarnych nad nowelą zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zgłaszali swoje zastrzeżenia do takich rozwiązań. PKPP Lewiatan apelował do Prezydenta o jej niepodpisywanie tłumacząc, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolego od pracy wprowadzi Polskę na czoło państw najdłużej świętujących, a tym samym oddala jeszcze bardziej od średniej europejskiej. Niektórzy pracodawcy wskazywali też na zwyżkę kosztów działalności w wyniku podwójnego opłacania pracy w święto. Pracownicy oraz resort pracy wykazali z kolei, że skutkiem przyjęcia projektowanych przepisów będzie różny wymiar czasu pracy dla pracowników zatrudnionych u różnych pracodawców, a nawet dla grup pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli pracodawca zaplanuje dla niego dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy – w święta. Oznacza to, że pracownik skorzysta z mniejszej liczby dni wolnych od pracy.
Nowelizacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 r.
Związek zawodowy Solidarność już zapowiedział, że zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, w zakresie w jakim przepisy pozbawiają uprawnień pracowniczych znosząc zapis, że jeżeli jakieś święto przypada w sobotę, to pracodawca musi udzielić dnia wolnego w innym terminie. Również PKPP Lewiatan zapowiada złożenie skargi, gdyż nie zgadza się z argumentacją, że wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy, nawet w wypadku zniesienia obowiązku oddawania dnia wolnego, nie przyniesie konsekwencji budżetowych.