Warsztaty medytacji i dodatkowy miesięczny urlop, czyli nowe podejście do benefitów

W pracy liczy się tylko wynagrodzenie? Nic bardziej mylnego. Firmy od lat oferują benefity, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty. Tradycyjne świadczenia, jak pakiet medyczny, szkolenia czy praca hybrydowa to za mało. Świat się zmienia, podobnie jak potrzeby pracowników, stąd benefity ewoluują. Najciekawsze propozycje w ostatnim czasie skupiają się na zdrowiu psychicznym, rozwoju zawodowym, pracy zdalnej i urlopie w nowym wydaniu. Poznajcie listę Personnel Service najbardziej zaskakujących benefitów dla pracowników.

 

 

– Z naszego raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” wynika, że tradycyjne świadczenia obejmują w Polsce zazwyczaj paczki na święta (57%), pakiety medyczne i karty sportowe (po 52%). Te elementy przez pracowników są traktowane jako pewnik, stąd nie pozwalają się wyróżnić. Dlatego firmy coraz częściej sięgają po unikalne świadczenia, takie jak elastyczne godziny pracy i programy prozdrowotne. Dopiero kombinacja tradycyjnych benefitów z nowatorskimi rozwiązaniami pozwala na tworzenie atrakcyjnych pakietów, które nie tylko przyciągają, ale również zatrzymują najlepszych pracowników, tworząc jednocześnie przyjazne i motywujące środowisko pracy – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

 

 

Focus na zdrowie psychiczne

 

Pakiety medyczne są istotnym benefitem pozapłacowym, jednak często są ubogie w świadczenia z zakresu zdrowia psychicznego. A te koncentrują się na wspieraniu emocjonalnego i psychicznego dobrostanu pracowników, pomagając im radzić sobie ze stresem i zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Dlatego firma Meditopia oferuje wirtualne sesje terapeutyczne na żądanie. Dodatkowo zapewnia spersonalizowane programy medytacji i uważności, dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Podobnie firma Logo oferuje program mindfullness, czyli uważności, który zwiększa produktywność, lojalność i poprawia nawyki związane ze snem.

 

 

Rozwój zawodowy w nowej odsłonie

 

Korzyści z rozwoju zawodowego koncentrują się na ciągłym doskonaleniu i awansie pracowników. Dlatego tak ważne są dostosowane programy edukacyjne, zgodne z indywidualnymi celami zawodowymi pracowników. Ocena potrzeb działów pozwala tworzyć efektywne plany nauki dostosowane do specyfiki pracy. Tradycyjnie były to szkolenia wewnętrzne, ale nowatorskim podejściem jest łączenie pracowników z doświadczonymi mentorami, którzy oferują wsparcie i porady dotyczące rozwoju kariery. Przykładem jest General Electric, gdzie program rozwoju przywództwa kojarzy pracowników z liderami wyższego szczebla, umożliwiając mentoring i wspieranie rozwoju osobistego i zawodowego. Innym rozwiązaniem jest wsparcie finansowe dla pracowników chcących kontynuować edukację, zdobywać certyfikaty lub uczestniczyć w kursach rozwoju zawodowego. Przykładem takiej inicjatywy jest program Career Choice firmy Amazon, który pokrywa z góry 95% czesnego za kursy w dziedzinach cieszących się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu pracownicy mogą rozwijać swoją karierę zarówno w ramach firmy, jak i poza nią, co znacząco podnosi ich kompetencje i wartość na rynku pracy.

 

Szyta na miarę praca zdalna

 

Nowoczesne korzyści z pracy zdalnej skierowane są do pracowników pracujących poza tradycyjnym środowiskiem biurowym, którzy mogą nie posiadać w domu ergonomicznych mebli czy niezbędnego sprzętu. Zatem pomoc finansowa na stworzenie wygodnego i produktywnego biura domowego mogłaby być kluczowa. Przykładem jest polityka Twittera, który oferuje jednorazowe stypendium w wysokości 1000 dolarów, aby pomóc pracownikom w zakupie niezbędnych elementów wyposażenia stanowiska do pracy w domu. Kolejną innowacją może być umożliwienie pracownikom ustalania własnych godzin pracy, co wprowadził Spotify. Organizacja pozwala pracownikom na stworzenie harmonogramu, który najlepiej im odpowiada.

 

Urlopu nigdy dość

 

Umożliwienie pracownikom brania tyle wolnego, ile potrzebują, pod warunkiem, że zrealizują swoje zadania i założone cele, staje się coraz bardziej popularne. Przykładem jest HubSpot, który oferuje nieograniczony urlop, ufając, że pracownicy odpowiedzialnie zarządzają swoim czasem. Inne formy to oferowanie krótkoterminowych urlopów, aby pracownicy mogli zająć się projektami osobistymi, działalnością twórczą lub zdobyć doświadczenie edukacyjne poza obowiązkami służbowymi. Adobe posiada program urlopów sabatycznych, w ramach którego pracownicy mogą wziąć cztery tygodnie płatnego urlopu po pięciu latach pracy. Dzięki temu mogą zaangażować się w osobiste projekty, podróże lub wolontariat.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0