Jaki wpływ ma znajomość angielskiego na zarobki?

Wszystko co musisz wiedzieć o wpływie znajomości angielskiego na płace. Sprawdzone i przydatne informacje dla wszystkich związanych z rynkiem pracy.

 

Czasy kiedy znajomość języka obcego ze szczególnym wskazaniem na angielski była atutem, mamy już za sobą. Dzisiaj to praktycznie konieczność. Kapitał zagraniczny jest istotną częścią polskiej gospodarki. Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, kapitał zagraniczny odpowiada za ponad 80% wszystkich inwestycji w minionym roku!
W takich okolicznościach korepetycje z angielskiego powinni rozważać wszyscy, którzy mają problem ze swobodną komunikacją. Firmy działające na arenie międzynarodowej będą poszukiwały pracowników, którzy radzą sobie w relacjach zagranicznych.

 

Różnica płac

 

Struktura rynku pracy, który w dużej mierze zależny jest od międzynarodowych zależności, odnajduje odzwierciedlenie w zarobkach. Jak wynika z danych jednego z największych portali ogłoszeń o pracę, różnice mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych na takim samym stanowisku. Przyczyna? Stopień znajomości języka.

 

Do podobnych wniosków można dojść po analizie wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w minionym roku przez firmę Sedlak & Sedlak. Wyciąganie wniosków z tego typu badań zawsze jest obarczone pewnym ryzykiem, niemniej tendencja wydaje się być jednoznaczna. Niezależnie od tego jaka grupa zawodowa była badana, lepszy stopień biegłości w języku angielskim przekładał się na wyższe zarobki.

 

Gdzie najbardziej liczy się znajomość angielskiego?

 

Trendy to jedno, ale mimo wszystko nie wszędzie wpływ poziomu zaawansowania naszego angielskiego będzie miał takie samo przełożenie na warunki pracy. W których grupach zawodowych będzie to szczególnie ważne?

 

– Wsparcie/Asystent klienta zagranicznego. Rozmowy, negocjacje i szeroko rozumiana współpraca z kontrahentami to codzienna rutyna na tym stanowisku.

– Doradca podatkowy. Zagraniczne firmy działające na terenie Polski muszą przestrzegać lokalnych przepisów podatkowych. Doradca musi posiadać odpowiednie zaplecze językowe, szczególnie przy złożonej naturze naszego prawa.

– Specjalista IT. Najlepsze i najczęściej stosowane rozwiązania w branży IT przeważnie działają globalnie. Skuteczna pomoc w razie problemów wymaga odpowiedniego poziomu języka.

– Steward/Stewardessa. Niewiele osób pamięta, że pracujący na tych stanowiskach zajmują się nie tylko szeroko rozumianą opieką nad pasażerami, ale również zapoznają ich z panującymi na pokładzie przepisami bezpieczeństwa.

– Controlling Specialist. Podobnie jak doradca podatkowy, osoba odpowiedzialna za sprawozdania finansowe musi posiadać odpowiednie kompetencje językowe do precyzyjnego przekazu.

 

To tylko niektóre zawody w których trudno zrobić jakąkolwiek karierę bez języka. Wymieniać można dużo więcej, np. wszystkie szczeble kadry zarządzającej od dyrektora, po kierowników, stanowiska administracyjne w logistyce zewnętrznej, itd.
Często pomijanym obszarem jest także zagraniczna praca fizyczna. Polacy wyjeżdżający sezonowo przeważnie nie znają żadnego języka. Zazwyczaj nie jest to wymagane, szczególnie w przypadku prostych prac. Zdarza się jednak, że pracodawca chętnie zapłaci dodatkowo osobie z dobrą znajomością angielskiego, której może przekazać więcej szczegółów i liczyć na jasny przekaz do innych współpracowników.

 

Wnioski

 

Globalizacja rynku pracy jest faktem, a nie żadną wizją przyszłości. Kapitał zagraniczny i międzynarodowe relacje biznesowe stanowią ważny element polskiej gospodarki. Firmy potrzebują specjalistów, którzy potrafią się swobodnie komunikować z partnerami na całym świecie i są gotowe za to zapłacić.
Przekaz jest prosty. Jeśli Twój angielski można poprawić – warto to zrobić. Według danych statystycznych, koszty nauki szybko się zwrócą. Kompetentnych lektorów można znaleźć bez wychodzenia z domu na dostępnych powszechnie platformach edukacyjnych.

Tagi:

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0