Nowy trend wakacyjnej pracy hybrydowej

Tydzień pracy w biurze, tydzień na wyjeździe – w czasie wakacji coraz więcej firm wybiera właśnie taki sposób pracy hybrydowej. – Dla pracowników to oczywista korzyść. Mogą wyjechać z miasta i cały tydzień pracować np. nad jeziorem – mówi Natalia Gozdowska, Business Development Director z Altkom Akademii.

 

-Taki podział pracy to przykład workation – czyli połączenia pracy z wyjazdem w miejsce atrakcyjne turystycznie
-Według badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl – 54 proc. pracowników twierdzi, że elastyczny sposób pracy jest ważnym czynnikiem w wyborze miejsca pracy
-Około 63 proc. osób chce już na stałe zachować możliwość pracy poza biurem – wynika z badania przeprowadzonego przez Inquiry
-Po okresie pandemii firmy zaczęły z powrotem ściągać pracowników do biur, ale praca hybrydowa stała się standardem. Przykładowo, niektóre firmy dają pracownikom możliwość pracy 3 dni w biurze, 2 w domu.

 

To, co sprawdzało się w kwietniu czy maju, nie sprawdza się jednak w wakacje. Coraz więcej firm wprowadza na ten okres inną organizację pracy: tydzień w biurze, tydzień zdalnie. – Dzięki temu pracownik może wyjechać np. nad jezioro i tam pracować cały tydzień, a zaraz potem zaplanować urlop i zostać w tym miejscu – mówi Natalia Gozdowska, Business Development Director z Altkom Akademii.

 

Workation: połączenie pracy i wypoczynku

 

Taki rodzaj pracy hybrydowej jest idealnym przykładem workation, czyli wykonywania zadań na wyjeździe, najczęściej w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Podczas dobrze zaplanowanego workation pracodawca nie odczuwa nieobecności pracownika, a morale zespołu rośnie.

 

– Wszyscy podczas pandemii zatęsknili za wyjazdami. Z drugiej strony to właśnie w czasie pandemii tak popularna stała się praca zdalna. Workation to idealne połączenie – mówi Natalia Gozdowska.

 

Tego typu rozwiązania to sposób na zwiększenie atrakcyjności pracodawcy. Według badania Pracuj.pl aż 66 proc. pracowników w Polsce chce pracować zdalnie lub hybrydowo.

 

Praca zdalna: wyzwania i zagrożenia

 

Praca na wyjeździe służbowym zdaniem ekspertów dobrze wpływa na efektywność oraz morale pracowników, jednak stwarza ona dodatkowe zagrożenie cyberatakami i utratą poufnych danych.

 

Pracownicy podczas podróży znajdują się w nieznanym miejscu bez bezpośredniego wsparcia infrastruktury firmy. Jednym z przykładów niebezpiecznych sytuacji jest korzystanie z hotspotów Wi-Fi w miejscach publicznych czy publicznych ładowarek, których hakerzy mogą użyć do uruchomienia złośliwego oprogramowania. Żeby odpowiednio zabezpieczyć poufne dane, powinno się korzystać z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) w czasie pracy poza biurem. – Trzeba jednak pamiętać, że używanie VPN-u powinno być częścią precyzyjnej polityki cyberbezpieczeństwa – podkreśla Paweł Niemyt, Product and Business Manager w Altkom Akademii.

 

Ważne jest również, aby pracodawca zaangażował działy IT, które mogą pomóc i przeszkolić osoby podróżujące służbowo, jak skutecznie chronić poufne dane firmy.

 

– Praca zdalna podczas wyjazdów typu bleisure czy workation może być korzystna dla firmy. Może również być bezpieczna, ale firmy muszą się do tego przygotować i odpowiednio przeszkolić pracowników – dodaje Paweł Niemyt.

Tagi:

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0