BadaniaBądź na bieżącoEmployer BrandingKomunikacjaRozwójWiedza

Jak Polak z… obcokrajowcem, czyli 5 przykazań zarządzania międzynarodowym zespołem

Polacy lubią pracować z obcokrajowcami – potwierdza to aż 74 proc. pracowników ankietowanych w Polsce przez firmę Randstad w ramach globalnego badania „Workmonitor”. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę cudzoziemców podejmujących pracę w naszym kraju. Jednak zarządzanie międzynarodowymi zespołami to duże wyzwanie.

Według raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019” obcokrajowców zatrudnia ponad 94 proc. działających w Polsce firm z tego sektora (BPO/SSC/GBS, IT i R&D). W  blisko połowie z nich (45 proc.) cudzoziemcy stanowią ponad 10 proc. ogółu pracowników. Najczęściej pochodzą z Ukrainy, Włoch i Hiszpanii. Kolejne trzy miejsca zajmują Indie, Niemcy i Białoruś. Szacunki mówią o 35 tysiącach obcokrajowców pracujących w firmach tylko tego sektora w Polsce. Coraz powszechniejsza, nie tylko w korporacjach, jest także praca w międzynarodowych zespołach projektowych. Ponad połowa (56 proc.) przebadanych przez ABSL przedsiębiorstw prowadzi usankcjonowaną formalnie politykę w zakresie różnorodności i integracji społecznej. 

– Zróżnicowane pod względem narodowym i  kulturowym zespoły zwiększają pole do zdynamizowania firmy. Służą wzrostowi kreatywności, pozwalają na szersze spojrzenie na wiele zjawisk i pozytywnie wpływają na motywację pracowników do zdobywania nowych kompetencji. Aby wykorzystać ten potencjał, trzeba jednak takimi zespołami umiejętnie zarządzać. Stosunkowo łatwo może w nich dochodzić do niezręcznych sytuacji, a nawet do poważnych konfliktów. Warto więc wzmacniać kompetencje międzykulturowe pracowników, zwłaszcza że w Polsce byliśmy na ogół wychowywani w społeczeństwie monokulturowym mówi prof. Tomasz Kalinowski, wykładowca przedmiotu Global Business w ramach programu Executive MBA  Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

O czym bezwzględnie należy pamiętać zarządzając międzynarodowym zespołem, by działał „gładko” i był siłą napędową firmy? Oto 5 przykazań ekspertów GFKM.

 

  • Poznaj, zrozum, zaakceptuj

 

Każdy pracownik doceni zainteresowanie, zrozumienie i akceptację jego kultury. Wyrażane na forum będą wzorcem dla całego zespołu. Pamiętaj, że również wiele aspektów standardowych działań biznesowych jest zróżnicowanych kulturowo. Udzielanie informacji zwrotnej (zwłaszcza negatywnej), rozumienie terminów i punktualności, hierarchie w organizacji, demonstrowanie entuzjazmu i zaangażowania itp. są często źródłem nieporozumień, bo te same zachowania mogą być całkowicie odmiennie interpretowane w  innym kontekście kulturowym.

 

  • Zadbaj o większą świadomość w zespole

 

Wiedza o wartościach i postawach typowych dla innych kultur jest bezcenną podstawą dobrej współpracy. Najprostszym sposobem jest promowanie różnego rodzaju inicjatyw, które pozwolą pracownikom zapoznać się z innymi kulturami.

 

  • Używaj języka w przemyślany sposób

 

Humor, tematy small talks, rodzaj słownictwa są mocno uwarunkowane kulturowo czy religijnie. Nawet najprostsze komunikaty mogą być różnie rozumiane, dlatego lider powinien ważyć słowa i częściej upewniać się, że został dobrze zrozumiany.

 

  • Szanuj święta

 

Święta narodowe i religijne, zwłaszcza gdy pracownicy czy członkowie zespołu zlokalizowani są w różnych krajach, zaburzają rytm i tempo pracy, ale pamiętaj, że sami konieczność pracy w Boże Narodzenie odebralibyśmy jako szykanę.

 

  • Nie toleruj nietolerancji i dyskryminacji

 

Niezwłocznie i bezwzględnie reaguj na wszelkie zachowania nacechowane dyskryminacją, dyskredytujące innych z powodu narodowości i odmienności kulturowej.

Formalna polityka w zakresie różnorodności i integracji społecznej jest ważna, jednak najważniejsze okazują się specyficzne kompetencje menedżerskie niezbędne, by sprawnie i efektywnie zarządzać zespołem zróżnicowanym pod względem narodowości. 

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie szkoleniami dotyczącymi tego aspektu zarządzania przedsiębiorstwem. Co ciekawe, z naszych anglojęzycznych programów korzystają nie tylko polscy menedżerowie – coraz częściej biorą w nich udział również obcokrajowcy, którzy mieszkają w Polsce i  tu rozwijają swoją karierę. Wiedza, którą zyskują, nie ma przecież narodowości i przyda się także wtedy, gdy zawodowe wyzwania rzucą ich w inny zakątek Europy czy świata podsumowuje dr Tomasz Harackiewicz, członek zarządu Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0