AngażowanieEmployer BrandingKomunikacjaNarzędziaPrzywództwoRekrutacjaWiedza

Specjaliści IT pilnie poszukiwani. Kogo rekrutują firmy?

Specjaliści IT – zainteresowanie w Polsce nie słabnie. Tylko w 2019 roku kierowano do nich 15% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl. Najczęściej poszukiwano programistów, których dotyczyło 35% ofert IT. Popularni byli także m.in. specjaliści helpdesk i administratorzy systemów. Z kolei na poziomie płac widać duże znaczenie doświadczonych ekspertów – ich płace są nawet 2-3 razy wyższe, niż osób na stanowiskach juniorskich.

Specjaliści IT – dane w skrócie:

  • 82 597 – tyle ofert na Pracuj.pl kierowano do tej grupy w 2019 roku.
  • 15% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl dotyczyło specjalistów IT.
  • 35% ogłoszeń IT na Pracuj.pl dotyczyło programistów.
  • Od 5500 do 18 000 zł brutto – to przeciętne płace wybranych grup specjalistów.
Wykresy_IT.png

Nierówny wyścig popytu z kandydatem

82 597 – tyle ofert na Pracuj.pl w 2019 roku skierowanych było do specjalistów IT. To trzecia najpopularniejsza grupa pracowników poszukiwanych na portalu w minionym roku – po handlowcach i ekspertach od obsługi klienta, a przed finansistami i inżynierami. Warto jednocześnie zauważyć, że pozostałe specjalizacje mają szerszy zakres i dotyczą znacznie większej grupy potencjalnych kandydatów.

Ogłoszenia kierowane do osób zajmujących się nowymi technologiami stanowiły w minionym roku 15% ofert na Pracuj.pl. Tymczasem według danych Eurostatu specjaliści IT stanowią 3% wszystkich pracowników w Polsce. To porównanie wyraźnie pokazuje dysproporcję między zapotrzebowaniem pracodawców, a realną podażą talentów w zakresie nowych technologii. Ten temat z roku na rok staje się coraz bardziej aktualny

– komentuje Mariusz Kuźniewicz, Senior Product Strategy Manager w Grupie Pracuj.

Programiści na topie

Według analiz Pracuj.pl, w 2019 roku zdecydowanie najpopularniejszą grupę specjalistów IT wśród pracodawców stanowili eksperci ds. rozwoju programowania, ogólnie nazywani programistami. Dotyczyło ich więcej, niż co trzecie ogłoszenie kierowane do ekspertów od nowych technologii (35%). Firmy poszukiwały także ekspertów od wsparcia technicznego (11%) oraz administrowania systemami (10%). Niewiele mniejsze zainteresowanie budzili analitycy biznesowi (9%), specjaliści od zarządzania projektami (7,5%) oraz testerzy (7,5%).
Wykresy_IT2.png

Doświadczony zarobi (dużo) więcej

Zapotrzebowanie na specjalistów IT odbija się także na płacach oferowanych w tej branży. Pod tym względem warto zwrócić szczególną uwagę zarówno na programistów znających popularne języki programowania, jak i przedstawicieli innych specjalizacji.
Wykresy_IT3.png
Warto zauważyć, że w przypadku każdego z trzech analizowanych języków następuje bardzo duża dysproporcja między zarobkami początkujących programistów, a ekspertami średniego szczebla. Na przykład, według danych zarobki.pracuj.pl początkujący programista Java, .NET czy C++ przeciętnie otrzymuje wynagrodzenie wysokości 5500 zł brutto. Ich współpracownicy na średnim szczeblu otrzymują natomiast przeciętnie od 10 500 (.NET) do 12 000 zł brutto (Java).

Dysproporcje płacowe stanowią odbicie tendencji obserwowanych na całym rynku pracy IT. Z jednej strony w Polsce realizuje się coraz więcej zaawansowanych projektów technologicznych, do których potrzeba np. programistów mających minimum kilka lat doświadczenia zawodowego. Ze względu na niedobór takich kandydatów na rynku, firmy muszą rywalizować na płace. Z drugiej strony, na rynku rośnie liczba niedoświadczonych osób na stanowiskach juniorskich, chcących wejść do branży. Pierwsze kilkanaście miesięcy pracy to dla nich sprawdzian, czy zostaną w świecie IT na dłużej. Ci, którym się uda, mogą zazwyczaj liczyć na szybki wzrost wynagrodzenia

– komentuje Mariusz Kuźniewicz.

Specjalizacja ma znaczenie

Analiza zarobków w wybranych specjalizacjach pokazuje, jak duży wpływ na płacę w IT ma wybrana ścieżka ekspercka. Dla przykładu, przeciętne  wynagrodzenie konsultanta ERP to 8200 zł brutto. Tymczasem konsultanci SAP, specjalizujący się w jednym z najbardziej popularnych systemów ERP, zarabiają przeciętnie wyraźnie więcej – 12 000 zł brutto. Wyraźną różnicę można zaobserwować też np. między testerami gier (6600) oraz testerami automatycznymi (11 500). Na przeciętne zarobki powyżej 10 000 PLN brutto mogą liczyć m.in. Scrum masterzy, analitycy biznesowi i architekci oprogramowania.
Wykresy_IT4.png

Era nowych technologii

Zapotrzebowanie na specjalistów IT w najbliższych lat nie powinno słabnąć. Według prognoz Komisji Europejskiej na naszym kontynencie w tym roku brakować będzie 756 000 specjalistów IT. Ta sama instytucja ocenia, że około 4 na 10 Europejczyków nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Niedobór nie tylko kadr IT, ale także osób innych specjalizacji biegłych w nowych technologiach to jedno z największych wyzwań pracodawców.
Badania Pracuj.pl „Generacja dobrej kariery” pokazują jednak, że wielu polskich pracowników jest skłonnych nabywać nowe umiejętności. To właśnie w obszarze edukacji kadr leży jedna z odpowiedzi na problem „luki kompetencyjnej” w zakresie cyfrowym. 65% badanych jest gotowych nabywać nowe kwalifikacje, by utrzymać obecną pracę.
Eksperci podkreślają, że pracownicy w Polsce są coraz bardziej świadomi znaczenia wiedzy technologicznej i gotowi do jej zdobywania. Przekucie tych postaw w realne zmiany będzie jednym z większych wyzwań pracodawców w najbliższych latach.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0