Nowe trendy w uczeniu dorosłych – nowe standardy jakości usług rozwojowych

Żyjemy w kulturze nanosekundy. Rozwój technologii sprawia, że stale rośnie liczba pracowników, którzy wymagają przeszkolenia, aby dostosować swoje kompetencje do potrzeb rynku pracy. Firmy szkoleniowe muszą być na to gotowe. W czasie konferencji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie „Szkolenia jutra – MSUES 3.0” dyskutowano o kierunkach rozwoju branży i o sposobach zapewniania jakości usług rozwojowych jutra.

Światowym trendem będzie przejście od szkoleń stacjonarnych do zdalnych opartych także na wirtualnej rzeczywistości. Na rynku pojawią się nowe możliwości techniczne oraz klienci zainteresowani tym sposobem uczenia się. Ważne stanie się też dopasowanie usług do potrzeb klientów. Jeżeli dotychczas zajęcia były przedstawiane jako uniwersalny produkt, to w perspektywie pojawią się propozycje szkoleń indywidualnych. Dzięki ofercie wysokiej jakości pracownicy będą zdobywać nowe umiejętności i tworzyć na tej bazie nowe możliwości rozwoju firm.

W myśleniu o przyszłości technologie mają duże znaczenie, model ten jest związany z naszym stylem życia, mobilnością oraz sztuczną inteligencją. Dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości w czasie warsztatów będzie możliwe samodzielne uczenie się bez wsparcia trenera. Pamiętajmy, że uczenie się ma charakter społeczny. Świat gier szybko wkracza do naszej codzienności. Technika wzbogaci ofertę rozwojową o dowolne symulacje warunków pracy. 

Współczesne modele biznesowe instytucji szkoleniowych rozwiną się w przyszłości. Nastąpi odejście od bezpośredniej interwencji trenera opartej na treści w kierunku samodzielnej nauki związanej z nowym środowiskiem pracy. Według tego trendu cała branża szkoleniowa powinna umieć projektować nowe usługi, wykorzystując w tym celu zwinne standardy zarządzania projektami (Design Thinking). Nauka, biznes oraz administracja dawno już zauważyły, że oryginalne rozwiązania będą w perspektywie najskuteczniejsze, a zaawansowana technologia pozwoli odnaleźć nowe formy ich przekazu.

Centrum Zapewniania Jakości działające przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie od 2013 roku przyznaje znak jakości MSUES oraz jest wsparciem dla firm szkoleniowych i doradczych, które dbają o jakość swoich usług. Nowe trendy wywołują konieczność modernizacji bieżącego systemu jakości MSUES, dzięki temu powstanie nowy standard – 3.0, który zapewni właściwą jakość usług rozwojowych w przyszłości, a więc w formie zdalnej.

Autor: Ryszard Ćwiertniak 
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o zarządzaniu i jakości, pasjonat Design Thinking (uprawnienia IBM i Komisji Europejskiej UE Design Thinking, Practitioner PM SCRUM i PRINCE2).

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0