6 zasad szczęścia pracownika i… pracodawcy

Ciągłe doskonalenie miejsc pracy w taki sposób, by były coraz bardziej przyjazne pracownikom, dzisiaj nikogo już nie dziwi. Nieustanne wysiłki ukierunkowane na tworzenie przyjaznych warunków pracy służą zadowoleniu pracownika to „must have” dzisiejszego przemysłu. Doświadczenie wielu firm pokazuje jednak, że znacznie trudniej jest uzyskać pozytywne efekty i wydajność w firmach, gdzie większą cześć pracowników stanowią „blue collars”, zwłaszcza, że ich praca często jest zmianowa i wykonywana jest w nocy.

Możemy tutaj wymienić 6 zasad, których stosowanie zapewni wzrost zaangażowania i szczęścia pracowników zmianowych oraz ich przełożonych.

Po pierwsze, uwzględniaj prywatne preferencje

Praca zmianowa i nocna ma duży wpływ na nasze życie społeczne i rodzinne. Dużo trudniej też jest dopasować się do rytmu pracy szkół, urzędów czy chociażby placówek służby zdrowia i szpitali. Nie każdy pracodawca zdaje się mieć tego świadomość, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Badania pokazują, że wśród pracodawców, którzy w trakcie tworzenia harmonogramów czasu pracy uwzględniają prywatne preferencję, absencja maleje o 10% do 25%.

Po drugie, planuj zgodnie z prawem

Na początek rozprawmy się z mitem i jasno to powiedzmy: kodeks pracy umożliwia zastosowanie wielu rozwiązań, które pozwalają elastycznie planować czas pracy. Reguły zawarte w kodeksie nie służą ograniczaniu możliwości pracodawcy. Kodeks pracy zapewnia ochronę pracownikowi bazując na wiedzy naukowej również z zakresu medycyny pracy. Planując zgodnie z kodeksem, pomijając fakt że nie narażamy się na kary, zapewniamy też odpowiednie czasy odpoczynku. Przemęczony pracownik nigdy nie będzie szczęśliwy i wydajny.

Po trzecie, wykorzystaj obecnie dostępne możliwości technologiczne

Aktualnie na rynku pracy mamy kilka pokoleń pracowników. Zwłaszcza najmłodsze z nich przy wyborze i ocenie atrakcyjności pracodawcy kierują się tym, czy firma nie korzysta z przestarzałych rozwiązań. Możliwości, jakie daje nam fakt, że prawie każdy z nas posiada smartfona i operuje urządzeniami mobilnymi, są bardzo duże. Dzięki temu możemy mieć w jednym ręku nie tylko nasz harmonogram, ale również być na bieżąco informowani o zmianach w planowaniu czasu pracy oraz wnioskować o urlop będąc online. A dla młodych pokoleń jesteśmy wtedy po prostu cool.

Po czwarte, planuj profesjonalnie w taki sposób, żeby nie zmieniać harmonogramu ad hoc – przewidywalność to klucz

Dzięki zastosowaniu profesjonalnych narzędzi do planowania czasu pracy możemy tworzyć harmonogramy, które uwzględniają zakładane zapotrzebowanie na pracę. Pozwala nam to zagwarantować, że nie będziemy wprowadzać zmian ad hoc. Dobrze zaplanowane harmonogramy czasu pracy to przewidywalność czasu wolnego. To zwiększa jakość czasu wolnego pracowników zmianowych.

Po piąte, zadbaj o sprawiedliwe obłożenie pracą w weekendy

W sytuacji gdy praca zmianowa odbywa się również w weekendy, bardzo ważne jest, żeby nie faworyzować (nawet przypadkiem) żadnej z brygad. Brak profesjonalnych narzędzi do planowania czasu pracy przyczynia się do tego, że ta zasada bardzo często umyka. Mając do dyspozycji odpowiednie zliczenia mamy nad tym kontrolę. Pracownicy zmianowi na pewno to docenią!

I po szóste, uwolnij czas kierownika zespoł

Kierownik czy brygadzista to osoby o największym doświadczeniu z zespole. Przeznaczanie ich czasu pracy (skądinąd cennego) na planowanie i ewidencję czasu pracy w różnych arkuszach kalkulacyjnych jest nie tylko niewykorzystaniem ich potencjału, ale również stratą pieniędzy. Zastosowanie algorytmów pozwalających zautomatyzować planowanie oszczędza czas, pieniądze i frustrację. Kierownik i brygadzista może zająć się tym w czym jest najlepszy i co lubi.

 

Autor artykułu:

Łukasz Chodkowski

Dyrektor Zarządzający, Déhora

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0